1. خانه
  2. وبلاگ
  3. آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی

آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی

آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی

یادگیری زبان یک تجربه کاملا حسی است! به این معنا که در فرآیند آموزش، لازم است کلیه حواس شما به خوبی درگیر شوند. در واقع، آموزش زبان انگلیسی، بیش از هر چیز از طریق شنیدن امکان‌پذیر خواهد بود. احتمالا، شما هم به یادگیری زبان انگلیسی علاقه دارید. با این حال، ممکن است زمان کافی برای مطالعه را در اختیار نداشته یا حتی، شاید انرژی کافی برای انجام این کار را نداشته باشید. در این صورت، توصیه می‌کنیم شنیدن پادکست‌ها را تجربه کنید. این روزها، تعداد بسیار زیادی پادکست در زمینه‌های گوناگون تولید و ارائه می‌شوند که گوش کردن به آن‌ها علاوه بر کمک به یادگیری زبان، می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده نیز باشد.

مزایای پادکست‌های صوتی در روند آموزش زبان انگلیسی

مزایای پادکست‌های صوتی در روند آموزش زبان انگلیسی

استفاده از پادکست، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی است. از اصلی‌ترین مزایای پادکست‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در هر زمان و هر مکان، می‌توانید آن‌ها را گوش کنید.
  • سرگرم‌کننده و جذاب هستند.
  • آموزنده و مفید هستند.

در واقع، فرقی نمی‌کند در پشت میز کار باشید یا در حال رانندگی، در ایستگاه اتوبوس یا در اتاق انتظار مطب پزشک، در حال آشپزی یا پشت میز کافی‌شاپ، در هر حالتی که باشید، می‌توانید هدفون خود را بر روی گوش گذاشته و یکی از اپیزودهای پادکست محبوبتان را بشنوید.

جالب است بدانید، برخی پادکست‌ها، بخش‌های صوتی خود را به همراه نسخه‌های مکتوب منتشر می‌کنند. دنبال کردن این قبیل پادکست‌ها به شما کمک خواهد کرد تا در ضمن گوش کردن به آن، متن رونوشت را نیز مطالعه کرده و مهارت‌های خواندن و شنیدن را به صورت توأمان ارتقاء دهید. به علاوه، در صورتی که قسمتی از پادکست صوتی را به خوبی متوجه نشدید، به راحتی می‌توانید به رونوشت آن مراجعه کرده و مشکل را حل کنید.

روش استفاده از پادکست برای آموزش زبان انگلیسی

روش استفاده از پادکست برای آموزش زبان انگلیسی

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، استفاده از پادکست، یکی از بهترین روش‌های بهبود مهارت‌های شنیداری زبان‌آموزان است. برای بهره بردن از پادکست در زمینه آموزش زبان انگلیسی، لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

ابتدا آن را به صورت صدای پس‌زمینه گوش کنید!

   پیش از هر چیز، در حال انجام امور روزمره، پادکست مورد نظر خود را در پس‌زمینه پخش کنید. یعنی، در حال حمام کردن، اتو کردن، ظرف شستن یا هر کار دیگری، اجازه دهید، صدای پادکست به گوش برسد. اگر تنها هستید، هنگام صرف غذا هم از بهترین مواقعی است که می‌توانید اپیزودهای پادکست صوتی را بشنوید. شنیدن برنامه‌های زبان اصلی به صورت پس‌زمینه، از بهترین روش‌هایی است که گوش شما را به لحن، واژگان و عبارات انگلیسی عادت می‌دهد.

حتما بخون  معرفی 10 داستان کوتاه انگلیسی

بار دوم، با دقت گوش کنید!

حالا، زمان آن است که پادکست را برای بار دوم، سوم یا دفعات بیش‌تر گوش کنید. لازم است، کلیه عبارات، اصطلاحات و واژگان را با دقت بشنوید. در صورت امکان، می‌توانید با استفاده از قابلیت‌های دستگاه پخش، سرعت صدا را به 75 درصد کاهش دهید. پائین آوردن سرعت پخش صدا به شما کمک خواهد کرد تا جملاتی را به مراتب، شمرده‌تر از گذشته بشنوید.

متن رونوشت را با صدای پادکست مطابقت دهید

در صورت وجود رونوشت، خواندن هم‌زمان آن با گوش کردن به پادکست، به شکل شگفت‌انگیزی می‌تواند به دریافت اطلاعات کمک کند. به این ترتیب، مغز شما علاوه بر دریافت داده‌های صوتی می‌تواند اطلاعات نوشتاری یکسانی را نیز کسب کرده و آن‌ها را به خوبی پردازش کند.

جملات و واژگان را با صدای بلند تکرار کنید

هر زمان که تمایل داشتید، روند پخش صدا را متوقف کرده و اصطلاحات و جملات گیج‌کننده یا جدید را بارها و بارها بشنوید. سپس، بهتر است شنیده‌های خود را جمله به جمله، با صدای بلند بازگو کنید. لازم است این کار را به طور مکرر انجام دهید. این امر به بهبود تلفظ و درک معانی کمک خواهد کرد.

واژگان و عبارات ناآشنا را یادداشت کنید

یادداشت کردن جملات و واژگان ناآشنا و یافتن معانی آن‌ها، به شکل قابل توجهی در روند یادگیری زبان موثر خواهد بود.

معرفی چند پادکست موثر برای آموزش زبان انگلیسی

موارد زیر، از بهترین پادکست‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا آموزش زبان انگلیسی را به بهترین نحوی دنبال کنید:

The English We Speak

اپیزودهای مختلف این پادکست، بر معرفی و تکرار عبارات روزمره و عامیانه تمرکز دارد. در اصل، می‌توان گفت، در خلال برنامه‌های این پادکست با زبان رایج و گفتمان مرسوم ساکنان بریتانیا آشنا خواهید شد. اپیزودهای این پادکست به صورت هفتگی منتشر شده و مدت زمان هر یک از آن‌ها در حدود سه تا چهار دقیقه است. لحن شمرده راویان این برنامه‌ها، روند یادگیری و تکرار مطالب را به مراتب ساده‌تر می‌کند.

حتما بخون  چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

Podcasts in English

ایجاد تنوع، از مهم‌ترین مواردی است که روند آموزش زبان انگلیسی را سرگرم‌کننده می‌سازد. این، دقیقا همان چیزی است که سازندگان این پادکست در نظر دارند. مجموعه سرگرم‌کننده و جذابPodcasts in English برنامه‌های خود را برای کلیه سطوح، از مبتدی تا پیشرفته، ارائه می‌دهد. هر یک از بخش‌های مختلف این پادکست به موضوعات متنوعی نظیر المپیک زمستانی، سوارکاری و بسیاری موارد دیگر می‌پردازد. مدت زمان هر یک از اپیزودها کوتاه و در عین حال، چالش برانگیز است. رونوشت، کتاب کار و تمرین واژگان بخش‌های مختلف این پادکست را می‌توانید در وب‌سایت آن مشاهده کنید.

EnglishClass101

این پادکست، مجموعه‌ای از مطالب متنوع و سرگرم‌کننده را برای کلیه زبان‌آموزان در تمامی سطوح ارائه می‌دهد. شما می‌توانید مطالب را با در نظر گرفتن سطح دانش خود انتخاب و دنبال کنید. راویان این پادکست، تلاش می‌کنند محتوای آن را با لحنی شمرده و قابل درک به مخاطبان ارائه دهند. تمرکز بر واژگان جدید هر یک از برنامه‌ها، تعریف و تشریح عبارات و توضیح نکات دستوری از اصلی‌ترین مزایای این پادکست به حساب می‌آید.

Elementary Podcasts

این پادکست از مجموعه برنامه‌های بسیار مفید British Council است که برای زبان‌آموزان مبتدی و متوسط طراحی شده است. مدت زمان هر یک از اپیزودهای آن در حدود 25 دقیقه است. در صورت تمایل، می‌توانید یک بخش را به طور کامل گوش کنید یا در صورت لزوم، بارها و بارها آن را متوقف کرده و به محض آمادگی مجدد، ادامه آن را بشنوید. در هر یک از اپیزودها، راویان این پادکست موضوعاتی روزمره و کاربردی را مطرح می‌کنند.

Splendid Speaking

با گوش کردن به بخش‌های متنوع این پادکست به راحتی می‌توانید مهارت‌های زبان‌آموزی خود را بهبود بخشید. مطالب این پادکست برای زبان‌آموزان پیشرفته طراحی شده‌اند.

Better @ English

در این پادکست، زبان‌آموزان می‌توانند مکالمات واقعی افراد انگلیسی زبان را بشنوند. مباحث متنوع بخش‌های مختلف با گویش و سرعتی نرمال ارائه می‌شوند. منظور این است که هیچ یک از مطالب، برای کمک به زبان‌آموزان به صورت شمرده بیان نمی‌شوند. به این ترتیب، علاقه‌مندان می‌توانند خود را در محیط واقعی مجسم کنند. محتوای این پادکست برای زبان‌آموزان متوسط تا پیشرفته طراحی شده است.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی در خواب واقعیت دارد؟

Voice of America Learning English

این یک پادکست عالی برای آموزش زبان انگلیسی است که موضوعات متنوع و ژانرهای گوناگونی را در خود جای داده است. از جمله مباحث مطرح شده در این پادکست می‌توان به موضوعات مستند علمی، برنامه‌هایی درباره تاریخ آمریکا، برنامه هفتگی بررسی اخبار جهان، آشنایی با روش زندگی به سبک و سیاق آمریکایی و مجموعه‌ای از اصطلاحات رایج و مرسوم انگلیسی در آمریکا اشاره کرد.

Business English Pod

این پادکست، بیش‌تر مناسب افرادی است که تمایل دارند در کشورهای انگلیسی زبان به امور تجاری بپردازند. بخش‌های مختلف این برنامه، مجموعه‌ای از اطلاعات ضروری و واژگان رایج کسب‌وکار را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

Culips ESL Podcast

مخاطبان این پادکست، زبان‌آموزان مبتدی تا پیشرفته هستند. در این جا، تمرکز اصلی بر روی آشنایی با اصطلاحات عامیانه و روزمره است.

ESL Pod

این پادکست دارای اپیزودهای بسیار متنوع و متعددی است. راویان این برنامه، هر دو دارای دکترای زبانشناسی کاربردی بوده و مطالب مطرح شده را به بهترین شکل ممکن در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند.

The Past & The Curious

این پادکست، مناسب زبان‌آموزان متوسطی است که قصد دارند مهارت‌های شنیداری خود را بهبود بخشند. مطالب متنوع این پادکست با روشی جذاب و سرگرم‌کننده در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

News in Slow English

در بخش‌های مختلف این پادکست، می‌توانید آخرین اخبار روز جهان را با لحنی شمرده و آرام دنبال کنید. این امر در بهبود مهارت شنیداری و درک مطلب موثر خواهد بود.

Dramas from BBC Learning English

در اپیزودهای 5 تا 10 دقیقه‌ای این پادکست با منتخبی از برترین آثار درام انگلیسی آشنا خواهید شد. پادکست یاد شده برای زبان‌آموزان متوسط تا پیشرفته طراحی شده است. به علاوه، در اختیار گذاشتن نسخه PDF هر یک از اپیزودها به درک هر چه بیش‌تر مطالب کمک می‌کند.

سخن آخر

آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی از بهترین روش‌های زبان‌آموزی است. برای کسب بهترین نتیجه، لازم است موضوعات مورد علاقه و مناسب با سطح دانش انگلیسی خود را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید، انضباط و پشتکار از مهم‌ترین عوامل موثر در یادگیری زبان به حساب می‌آید.

مقاله قبلی
آیلتس یا تافل؟ کدام معتبرتر است؟
مقاله بعدی
یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی
فهرست