1. خانه
 2. وبلاگ
 3. آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی، یکی از روش‌های خارق‌العاده و سرگرم کننده‌ای است که برای زبان‌آموزان، در هر سنی، مفید و موثر خواهد بود. استفاده از این روش، به ویژه برای کودکان و نوجوانان کارساز بوده و به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا زبان انگلیسی را با شادی و علاقه بیش‌تری دنبال کنند.

ارتعاشات موسیقی به تحریک سلول‌های عصبی مغز کمک می‌کنند. به این ترتیب، انگیزه فرد برای یادگیری بیش‌تر می‌شود. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند، گوش کردن به موسیقی می‌تواند در بهبود تمرکز نیز موثر باشد. تأثیرات ماندگار موزیک در تقویت قوای ذهنی موجب شده اغلب دانشمندان استفاده از این ابزار قدرتمند را در ضمن آموزش توصیه کنند.

دلایل اهمیت استفاده از موسیقی برای زبان‌آموزی

با کمک موسیقی و ایجاد یک ریتم مشخص، روند پردازش اطلاعات در مغز، به مراتب ساده‌تر از گذشته انجام می‌شود. امروزه بسیاری از کارشناسان حوزه آموزش، به‌کارگیری موسیقی را به ویژه برای کمک به یادگیری زبان توصیه می‌کنند. علاوه بر این، بهره جستن از ریتم و شعر، روش خلاقانه‌ای است که فرآیند آموزش را به شکل قابل توجهی، جذاب‌تر می‌کند. به این ترتیب، زبان‌آموزان با تمرکز و علاقه بیش‌تری، در کلاس حضور یافته و برنامه‌های معمول آن را دنبال خواهند کرد.

استفاده از ریتم، به زبان‌آموزان در کلیه گروه‌های سنی کمک می‌کند اطلاعات را به شکل موثرتری دریافت کنند. این روشی است که از دیرباز به وسیله آموزگاران و دانش‌آموزان مورد استفاده قرار گرفته است. همه ما، به شکل ناخودآگاه، الفبای زبان مادری و بسیاری موارد دیگر را به همین شیوه آموخته‌ایم. بدیهی است، آموختن زبانی که چیز زیادی از آن نمی‌دانید، ممکن است کاری دشوار و کسل کننده باشد. به این ترتیب، در طول یادگیری، ممکن است به سرعت تمرکز خود را از دست بدهید. استفاده از موسیقی، در افزایش تمرکز به شدت موثر است. به قول «هنری وادزورث لانگ‌فلو» (Henry Wadsworth Longfellow)، «موسیقی، زبان مشترک ابناء بشر است.»

مزایای آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

مزایای آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

با توجه به آن چه گفته شد، از اصلی‌ترین مزایای آموزش زبان انگلیسی با موسیقی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • افزایش تمرکز
 • بهبود حافظه
 • افزایش احساس تعلق به گروه
 • افزایش انگیزه یادگیری
 • افزایش خلاقیت
 • کاهش استرس
 • کمک به دریافت و پردازش اطلاعات

موسیقی بیش از همه بر کدام دسته از زبان‌آموزان تأثیرگذار است؟

گوش کردن به موسیقی در رفع بسیاری از مشکلات روحی و روانی موثر است. این امر، بیش از همه بر زبان‌آموزانی تأثیرگذار است که:

 • از اختلال یادگیری رنج می‌برند.
 • از اعتماد به‌نفس کافی برخوردار نیستند.
 • سطح قدرت تفکر آن‌ها به مراتب پایین‌تر از استاندارد مناسب برای آموزش است.
 • از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند.
حتما بخون  راهنمای جامع یادگیری زبان انگلیسی

تأثیر موسیقی بر ضریب هوشی

تأثیر موسیقی بر ضریب هوشی

مطالعات نشان داده‌اند، گوش کردن به موسیقی و نواختن یک ساز در طولانی مدت می‌تواند موجب رشد نیمکرده چپ مغز شده و حافظه افراد را تا 20 درصد بهبود بخشد. به علاوه، پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، این روند بر ضریب هوشی افراد نیز موثر بوده و به شکل قابل توجهی آن را افزایش می‌دهد.

روش استفاده از موسیقی در کلاس آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی، به روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. بسیاری از آموزگاران، ترجیح می‌دهند در کلاس از موسیقی پس‌زمینه استفاده کنند. این در حالی است که تعداد قابل توجهی از آن‌ها، به‌کارگیری متن ترانه‌های محبوب را از بهترین روش‌های آموزش زبان می‌دانند. در مجموع، موارد زیر از مناسب‌ترین روش‌های استقاده از موسیقی برای زبان‌آموزی به حساب می‌آیند:

 • معرفی موضوع درسی جدید نظیر رنگ‌ها، احساسات و عواطف، حیوانات و غیره
 • ایجاد فضای مناسب برای برقراری ارتباط
 • تغییر روحیه جمعی
 • آموزش معانی و ساخت واژگان و اصطلاحات با استفاده از تکرار و بررسی متن ترانه‌ها
 • مرور مطالب با استفاده از موسیقی پس‌زمینه، برای بهبود حافظه
 • آموزش تلفظ
 • آموزش نکات دستوری پیچیده و قوانین گرامری با استفاده از متن ترانه‌ها
 • آموزش املاء و هجی کردن کلمات با کمک شعر و ترانه
 • آموزش درک مطلب و کمک به بهبود آن
 • الهام‌بخشی و کمک به مطرح کردن موضوعات تازه برای ایجاد فضای بحث و گفت‌وگو
 • کمک به بهبود مهارت‌های شنیداری و آشنایی با خلاصه‌گویی

فعالیت‌های پیشنهادی

بسیاری از آموزگاران، برای مدت کوتاهی از موسیقی در کلاس بهره می‌جویند. با این حال، به خاطر به وجود آمدن برخی مشکلات این روند را ادامه نمی‌دهند. به خاطر داشته باشید، همگام شدن زبان‌آموزان و عادت به شرایط جدید، ممکن است مدتی طول بکشد. در صورت امکان، حداقل هفته‌ای یک بار، این روش را در کلاس امتحان کنید. مطمئن باشید، به زودی تفاوت را احساس خواهید کرد. از جمله فعالیت‌های پیشنهادی مربوط به آموزش زبان انگلیسی با موسیقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برای ایجاد خلاقیت و بهبود حافظه از موسیقی پس‌زمینه استفاده کنید. برای این منظور، موسیقی کلاسیک، سلتیک یا صداهای طبیعی مناسب‌تر هستند.
 2. اصطلاحات و عبارات روزمره و عامیانه را از این طریق آموزش دهید.
 3. نکات دستوری مربوط به صرف و به‌کارگیری افعال در زمان‌های مختلف را از این طریق آموزش دهید.
 4. با استفاده از این روش، درک مطلب را ارتقاء بخشید. انجام این کار، از طریق همراهی با ترانه‌ها، مطالعه متن و بررسی جزئیات آن امکان‌پذیر است.
 5. اصطلاحات مربوط به کریسمس را از این طریق آموزش دهید. انجام این کار، از طریق همراهی با سرودهای سنتی کریسمس امکان‌پذیر است.
 6. درباره کلاس درس خودتان، شعر جالبی را تهیه کرده یا از ترانه‌های مرتبط بهره جویید. انجام این کار، احساس تعلق گروهی و مشارکت در آن را افزایش می‌دهد.
 7. نکات دستوری، تلفظ و معانی کلمات را از طریق تکرار ترانه‌های محبوب آموزش دهید.
 8. ایجاد تغییر در متن برخی ترانه‌های محبوب و شخصی‌سازی آن، به جذابیت بیش‌تر کلاس و افزایش شور و اشتیاق زبان‌آموزان کمک می‌کند.
 9. برپایی مسابقات « lyp syn» به ایجاد شور و اشتیاق بیش‌تر کمک می‌کند. برای این منظور، بهتر است به هر یک از زبان‌آموزان اجازه دهید، شخصا ترانه محبوب خود را انتخاب کنند. از زبان‌آموزان بخواهید قبل یا بعد از اجرا، درباره متن ترانه صحبت کنند.
حتما بخون  روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی به کودکان

موسیقی، به شکل قابل توجهی در تسریع فرآیند یادگیری و ترغیب کودکان موثر است. به عنوان یک آموزگار، اگر با آواز خواندن در کلاس مشکل دارید، می‌توانید از یک دستگاه پخش موسیقی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، بچه‌ها به کیفیت صدای شما اهمیتی نمی‌دهند. بنابراین، بهتر است راحت باشید و برای ایجاد فضایی شاد و خلاقانه تلاش کنید. از فعالیت‌های پیشنهادی آموزش با موسیقی در کلاس کودکان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعالیت‌های تعاملی و انتقالی

برای این منظور، از ترانه‌ها و آهنگ‌های ساده‌ای استفاده کنید که به انتقال و تغییر فعالیت‌هایی نظیر نشستن، برخاستن، تشویق کردن، پا کوبیدن و غیره اشاره می‌کنند.

ایجاد فضای شاد و انرژی‌بخش

برای این منظور، همراه با پخش موسیقی، می‌توانید بازی‌های مختلفی را طراحی کرده و کودکان را به انجام آن تشویق کنید.

آموزش نام و صدای حیوانات

کودکان، حیوانات و یادگیری درباره آن‌ها را دوست دارند. به این ترتیب، با استفاده از ترانه‌های شناخته شده‌ای نظیر « Old McDonald had a Far» و « There was an Old Lady who swallowed a fly»، نام و صدای حیوانات را به آن‌ها آموزش دهید.

به خاطر سپردن اسامی

با استفاده از ترانه‌هایی نظیر « Willoughby Wallaby Woo»، می‌توانید به زبان‌آموزان کمک کنید نام همکلاسی‌های خود را به خاطر بسپارند.

آموزش الفبا

برای این منظور، می‌توانید از آهنگ‌های مختلفی نظیر ترانه سنتی آموزش الفبا و « Chicka Chicka Boom Boom» استفاده کنید.

آموزش رنگ‌ها

با کمک ترانه‌هایی نظیر « What a Wonderful World» و « It aint easy being green» می‌توانید از ریتم و موسیقی برای آموزش رنگ‌ها استفاده کنید.

حتما بخون  چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

ارائه پاداش

کودکان سخت‌کوش و پرتلاش، مستحق دریافت پاداش مناسبی هستند. به همین منظور، می‌توانید بخش کوتاهی از زمان کلاس را به موسیقی آزاد اختصاص دهید. در طول این مدت، می‌توانید موسیقی درخواستی آن‌ها را پخش کنید.

بازی معلم و شاگرد

برای این منظور، می‌توایند بچه‌ها را به گروه‌های دو نفره تقسیم‌بندی کرده و از آن‌ها بخواهید ترانه محبوب خود را به نفر دیگر آموزش دهند. در عین حال، شما می‌توانید عبارات و کلمات را ترجمه کرده و با هر یک از گروه‌ها، همکاری کنید.

نکاتی برای استفاده موثر از موسیقی

رعایت نکات زیر، به شما کمک خواهد کرد، روند آموزش زبان انگلیسی با موسیقی را به موثرترین شکل ممکن انجام دهید:

 • در هنگام آموزش از طریق موسیقی، بهتر است یکی از ابزارهای موسیقی را نیز به زبان‌آموزان معرفی کنید. البته، ممکن است به ابزار خاصی دسترسی نداشته باشید. مشکلی نیست! می‌توانید صدای ساز مورد نظر را در پس‌زمینه پخش کرده و تصاویر مربوط به آن را همراه با ملودی‌ها و ترانه‌های محبوب، معرفی کنید. آشنایی بیش‌تر با صدای ساز، در درک هر چه بهتر واژگان ترانه موثر خواهد بود.
 • هر بار، فهرستی از واژگان ترانه مورد نظر را تهیه کرده و پیش از پخش یا معرفی آهنگ، تلفظ و معانی کلمات را با زبان‌آموزان مرور کنید.

سخن آخر

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی، روشی موثر و خلاقانه است. استفاده از ترانه‌های تعاملی، علاوه بر بهبود حافظه و ارتقاء مهارت‌های شنیداری و کلامی، در یادگیری زبان موثر خواهد بود. به کمک این روش، با ایجاد فضایی شاد، آرام و مثبت روند یادگیری به مراتب سریع‌تر خواهد شد.

مقاله قبلی
معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی
مقاله بعدی
بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی
فهرست