1. خانه
  2. وبلاگ
  3. یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی روشی سرگرم کننده است که به ایجاد انگیزه در کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند. به علاوه، این شیوه برای ایجاد مشارکت در زبان‌آموزان خجالتی یا مضطرب بسیار مفید است. به این ترتیب، زبان‌آموزان فرصتی می‌یابند تا با شیوه‌ای ایمن و شاد با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند.

گذشته از این‌ها، بازی در کلاس از بهترین روش‌هایی است که در روند آموزش سنتی وقفه‌ای مطلوب ایجاد می‌کند. در واقع، فارغ از سطح زبان‌آموزان و رده‌بندی کلاس، با استفاده از بازی‌ها و سرگرمی‌های مختلف، شما می‌توانید روحیه جمعی را بهبود بخشیده و روند آموزش را بهبود بخشید.

ویژگی‌های یک بازی خوب برای یادگیری زبان انگلیسی

اصلی‌ترین ویژگی‌های یک بازی خوب برای یادگیری زبان انگلیسی عبارتند از:

برخورداری از دستور زبان و تلفظ صحیح واژگان

پیش از هر چیز باید بازی مناسبی را انتخاب کنید که تمام ساختارهای گرامری آن صحیح بوده و کلیه واژگان آن به درستی تلفظ و تعریف شوند. در غیر این صورت، هرگز نباید آن را برای آموزش انتخاب کنید. لازم است توجه داشته باشید، این روش آموزش بسیار تأثیرگذار است. بنابراین، وجود هر گونه اشتباهی موجب یادگیری غلط خواهد شد. در صورتی که بازی مورد نظر توسط خود شما طراحی و ایجاد شده باشد، بهتر است از شخص یا تیم ماهر و مسلطی درخواست کنید که با دقت آن را بررسی کنند.

باکیفیت و تأثیرگذار

بازی‌ها باید باکیفیت و تأثیرگذار باشند. به این ترتیب، به خاطر سپردن کلمات دشوار و یادگیری نکات دستوری امکان‌پذیر خواهد بود. یک بازی تأثیرگذار با استفاده از تصاویر جذاب و تکرار آن‌ها روند آموزش را تسریع کرده و به زبان‌آموز کمک خواهد کرد تا مهارت‌های خود را ارزیابی کند.

سرگرم‌کننده

به خاطر داشته باشید، اصلی‌ترین هدف بازی، ایجاد فضایی شاد است. بنابراین، برای یادگیری زبان انگلیسی لازم است بازی‌های مفرح و سرگرم‌کننده را انتخاب کنید. ایجاد چنین فضایی موجب می‌شود زبان‌آموز فراموش کند که در حال یادگیری است. به این ترتیب، روند آموزش به صورت ناخودآگاه و موثرتری ادامه خواهد یافت.

برخورداری از قوانین واضح و ساده

بازی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی باید دارای قوانین ساده و روشنی باشد. به این ترتیب، آموختن روند بازی و قوانین آن آسان و سرگرم‌کننده خواهد بود.

معرفی چند بازی گروهی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

از جالب‌ترین بازی‌های گروهی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حتما بخون  چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

داربازی (Hangman)

معرفی چند بازی گروهی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

داربازی یا Hangman، یک بازی دو نفره یا گروهی است و یکی از بهترین روش‌های یادگیری دیکته انگلیسی به حساب می‌آید.

تجهیزات مورد نیاز:

یک تخته سیاه یا یک وایت بورد یا یک قطعه کاغذ به همراه یک تکه گچ، ماژیک یا قلم!

خلاصه بازی:

در طول این بازی، یکی از اعضای گروه، در مقابل جمع قرار گرفته و کلمه‌ای را انتخاب می‌کند. سپس، به ازای هر یک از حروف واژه منتخب، با کمک خط چین، یک جای خالی در نظر می‌گیرد. حالا، هر یک از افراد گروه به نوبه خود باید حرفی را حدس بزنند. به ازای هر حدس درست، یکی از جاهای خالی پر می‌شود. از طرف دیگر، به ازای هر حدس نادرست، یکی از بخش‌های Hangman  کامل می‌شود. تکمیل کلیه جاهای خالی به معنای برنده شدن گروه و تکمیل Hangman به معنای برنده شدن مدیر بازی است.

بازی Hangman چگونه می‌تواند به زبان‌آموزی کمک کند؟

داربازی، برای تقویت املاء و یادگیری واژگان مناسب است. موفقیت در این بازی، مستلزم آشنایی با دیکته کلمات و روش هجی کردن آن‌ها است.

سبد میوه (Fruits Basket)

معرفی چند بازی گروهی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

این یک بازی گروهی سرگرم‌کننده و تعاملی است که شباهت زیادی به «صندلی‌بازی» دارد. در این جا، تمرکز اصلی بر روی صحبت کردن و گوش دادن به کلمات و عبارات است. جالب است بدانید، در این بازی، هیچ برنده و بازنده‌ای وجود ندارد!

تجهیزات مورد نیاز:

صندلی به تعداد اعضاء گروه منهای یک! به علاوه تعدادی کارت که روی هر یک از آن‌ها، یک عکس یا یک کلمه انگلیسی قرار دارد (اختیاری).

خلاصه بازی:

صندلی‌ها را به طور دایره‌وار قرار دهید؛ به شکلی که نشیمن صندلی‌ها به سمت بیرون و پشتی آن‌ها به طرف داخل باشد. به جز یک نفر، همه افراد گروه روی صندلی‌ها می‌نشینند. فرد ایستاده، کلمه یا عبارتی را بیان می‌کند. همه از روی صندلی بلند می‌شوند. شخصی که کارت مورد نظر را در دست دارد، صندلی خود را عوض می‌کند. باقی افراد به علاوه شخصی که ایستاده هم تلاش می‌کنند، جایی برای خود پیدا کنند. طبیعتا، یک نفر بدون صندلی می‌ماند. حالا، نوبت اوست که کلمه یا عبارت جدید را بیان کند. به همین منوال، بازی ادامه می‌یابد.

حتما بخون  بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی

بازی Fruits Basket چگونه می‌تواند به زبان‌آموزی کمک کند؟

این بازی، می‌تواند بر روی دستور زبان انگلیسی یا واژگان تمرکز کند. این تمرین، با تکیه بر برقراری ارتباط از طریق صحبت کردن و گوش کردن، به بهبود سرعت انتقال و درک مطالب کمک می‌کند. در عین حال، بهبود و اصلاح تلفظ واژگان و بالا بردن اعتماد به نفس از دیگر مزایای این بازی است.

بیست سوالی (20 Questions)

بیست سوالی، از محبوب‌ترین بازی‌های قدیمی و گروهی است که در هر زمان و مکانی، افراد را سرگرم می‌کند. برای شروع بازی، کافی است یک نفر به عنوان مدیر بازی، کلمه‌ای را در نظر بگیرد. سپس، باقی افراد باید طی بیست پرسش، کلمه را حدس بزنند.

تجهیزات مورد نیاز:

چند نفر بازیکن!

خلاصه بازی:

همان طور که گفته شد، یک نفر به عنوان مدیر بازی، کلمه‌ای را در نظر می‌گیرد. این کلمه می‌تواند یک حیوان، وسیله، مکان، شخص یا هر چیز دیگری باشد. سایر افراد گروه، به نوبت سوال‌هایی را مطرح می‌کنند. مدیر گروه با بله یا خیر به افراد پاسخ خواهد داد. در نهایت، فردی برنده خواهد شد که جواب درست را حدس بزند.

بازی بیست سوالی چگونه می‌تواند به زبان‌آموزی کمک کند؟

بازی بیست سوالی به طور کامل بر ارتباطات کلامی مبتنی است. بنابراین، مهارت‌های گفتاری و شنیداری را تقویت می‌کند. برای برقراری ارتباط، لازم است زبان‌آموزان پرسش‌های خود را به زبان انگلیسی و به روشن‌ترین شکل ممکن مطرح کنند.

مزایای شرکت در بازی‌های گروهی

بازی‌های گروهی و مشارکتی، علاوه بر ایجاد روحیه تیمی به بهبود خلاقیت فردی و ارتقاء قابلیت حل مسئله هم کمک می‌کنند. به این ترتیب، بازیکن‌ها هم زمان با سرگرمی می‌توانند مهارت‌های انگلیسی خود را نیز بهبود بخشند.

معرفی چند بازی انفرادی آنلاین و مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

تا این جا، با تعدادی از بازی‌های گروهی آشنا شدید. حالا زمان آن است که بازی‌های انفرادی آنلاین و مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی را بشناسید.

متاسفانه، اغلب بازی‌های انفرادی بر تقویت مهارت‌های شنیداری و گفتاری مبتنی نیستند. با این حال، بازی‌های آنلاین ابزاری ایده‌آل برای بهبود قابلیت خواندن، درک مطلب و نوشتن زبان‌آموزان به حساب می‌آیند. در ادامه، تعدادی از مناسب‌ترین وب‌سایت‌های رایگان ارائه دهنده بازی‌های آنلاین انگلیسی را به شما معرفی خواهیم کرد.

حتما بخون  کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟

ESL Games World Grammar Games

معرفی چند بازی انفرادی آنلاین و مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

این وب‌سایت محبوب، بازی‌های فلش متعددی را برای کودکان و بزرگسالان ارائه می‌دهد. با این حال ، بخش دستور زبان آن برای زبان‌آموزان با دانش متوسط انگلیسی طراحی شده است. به این ترتیب، طیف گسترده‌ای از ساختارهای دستوری در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد.

Games to Learn English

این وب‌سایت هم یکی دیگر از ارائه دهندگان بازی‌های رایگان است. در این وب‌سایت، بازی‌های با کیفیت مختلفی برای تقویت گرامر و واژگان در نظر گرفته شده‌اند.

Free Rice

معرفی چند بازی انفرادی آنلاین و مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

وب‌سایت Free Rice ممکن است در ظاهر به اندازه سایر وب‌سایت‌های موجود در این فهرست جالب به نظر نرسد. با این حال، روشی عالی برای تمرین واژگان و دستور زبان انگلیسی در سطوح بالا را ارائه می‌دهد.

معرفی چند بازی انفرادی آنلاین و مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی کودکان

از بهترین بازی‌های آنلاین مناسب برای کودکان و خردسالان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Fast English

این یک بازی ساده و سرگرم کننده است که برای یادگیری واژگان انگلیسی طراحی شده است. در این جا، کودک باید به کلمات انگلیسی گوش داده و تصاویر منطبق را انتخاب کند.

Fast Phrases Game

این بازی با ارائه تصاویر و عبارات منطبق به کودک کمک می‌کند تا جمله‌سازی را به بهترین نحوی فرابگیرد.

Spelling Bee

این بازی ساده برای تقویت مهارت هجی کردن کلمات طراحی شده است.

Big Describer

این بازی ساده، برای تمرین و بهبود درک مطالب کوتاه طراحی شده است. به این ترتیب، توضیحات مختصری در اختیار کودک قرار می‌گیرد. با مطالعه مطالب ارائه شده، کودک باید تصاویری را انتخاب کند که متن را به شیوه دقیق‌تری توصیف می‌کنند.

سخن آخر

برای یادگیری زبان انگلیسی، لازم است به منابع با کیفیت دسترسی داشته باشید. به علاوه، برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن، باید روال منظمی را برای خود تعیین کنید. بدیهی است که مطالعه مداوم می‌تواند کاری کسل کننده باشد. به همین دلیل، هر از چندی، می‌توانید روند یادگیری زبان را با بازی دنبال کنید. در نهایت، باید بازی‌هایی را انتخاب کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشند. یک بازی خوب، علاوه بر بهبود روحیه و ایجاد فضایی شاد و مفرح به شما کمک خواهد کرد تا زبان انگلیسی را به شکل مؤثری فرابگیرید.

مقاله قبلی
آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی
مقاله بعدی
آموزش زبان انگلیسی در خواب واقعیت دارد؟
فهرست