1. خانه
 2. وبلاگ
 3. آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن یکی از بهترین روش‌هایی است که در کودکان ایجاد انگیزه و اشتیاق می‌کند. با استفاده از این شیوه سرگرم کننده، شما می‌توانید کلاس درس را به محلی برای تبادل احساسات و عواطف تبدیل کنید.

به این ترتیب، علاوه بر آموزش زبان، حس هم‌ذات پنداری را نیز در آن‌ها تقویت کرده و محیطی دوستانه و خاطره‌انگیز را فراهم خواهید ساخت. برانگیختن احساسات و عواطف، به شکل قابل توجهی در ایجاد مشارکت و افزایش علاقه کودکان به ادامه روند یادگیری موثر خواهد بود.

فیلم‌های انیمیشن، به واسطه جذابیت بصری فوق‌العاده‌ای که برای کودکان دارند، به بالا رفتن تمرکز آن‌ها کمک می‌کنند. با استفاده از این روش آموزشی، شما می‌توانید مهارت‌های شنیداری، گفتاری و حتی نوشتاری کودکان را نیز تقویت کنید.

آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن، به کودکان در درک هر چه بیش‌تر مفاهیم و رمزگشایی داستان در سطوحی بالاتر کمک می‌کند. در اغلب موارد، فیلم‌های کوتاه انیمیشن، با استفاده از تصاویری جذاب و گویشی صمیمی، روایتی ساده و صریح را ارائه می‌دهند. با این حال، ممکن است در پشت ظاهر ساده و بی‌پیرایه به مفاهیمی عمیق بپردازند.

تماشای انیمیشن چگونه می‌تواند به زبان‌آموزان کمک کند؟

احتمالا، شما هم تاکنون به تماشای فیلم‌های کارتونی نشسته‌اید یا سایر کودکان و بزرگسالان را در حال انجام این کار دیده‌اید. در این صورت، به احتمال قوی متوجه شده‌اید که انیمیشن از قدرت خاصی برخوردار است و می‌تواند بیننده را به طور کلی درگیر کرده و تمام حواس او را به خود جلب کند.

اغلب افراد، پس از دیدن فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشن، خود را در قالب قهرمانان داستان تصور کرده و عبارات و اصطلاحات گفته شده از زبان آن‌ها را به خوبی بازگو می‌کنند. این امر، تأثیر شگفت‌انگیز کارتون بر ذهن افراد را تأیید می‌کند.

دیدن انیمیشن به همراه زیرنویس به مراتب سازنده‌تر خواهد بود. البته، این به شرطی است که زبان‌آموزان توانایی خواندن جملات انگلیسی را داشته باشند. فراموش نکنید، تماشای فیلم‌های کارتونی به گروه سنی خاصی تعلق نداشته و همه افراد در هر سن و سالی می‌توانند از انجام این کار لذت ببرند. خوشبختانه، امروزه انواع انیمیشن‌ها با مضامین گوناگون و برای هر نوع سلیقه‌ای تولید می‌شوند. چه نوع انیمیشنی برای آموزش زبان مناسب‌تر است؟

حتما بخون  آموزش انگلیسی به روش پیمزلر

اغلب، توصیه می‌شود برای آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن، از فیلم‌های کوتاه استفاده کنید. مدت زمان انیمیشن کوتاه، به مراتب کم‌تر از فیلم‌های سینمایی کارتونی است. به این ترتیب، نمایش این قبیل فیلم‌ها، به خوبی در حوصله کلاس درس می‌گنجد. با انتخاب انیمیشن کوتاه، برای انجام تمرینات مرتبط، تکرار عبارات و اصطلاحات، نمایش مکرر فیلم و حتی خلاصه نویسی داستان انیمیشن هم وقت کافی خواهید داشت.

ویژگی‌های یک فیلم مناسب برای آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

ویژگی‌های یک فیلم مناسب برای آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

از بزرگ‌ترین مزایای اغلب فیلم‌های کارتونی کوتاه، می‌توان به وجود دیالوگ‌های اندک و کوتاه اشاره کرد. این مزیت قابل توجهی است که به آموزگاران در ارائه هر چه بهتر مفاهیم و انجام تمرینات کافی با زبان‌آموزان کمک می‌کند.

برای کسب بهترین نتیجه ممکن، می‌توانید براساس تعداد شخصیت‌های موجود در انیمیشن، کودکان را به گروه‌های چند نفره تقسیم‌بندی کنید. سپس به هر یک از آن‌ها نقشی را اختصاص داده و از آن‌ها بخواهید دیالوگ‌های فیلم را بازگو کنند. با استفاده از این روش، علاوه بر ایجاد فضایی شاد و سرگرم کننده، مهارت‌های شنیداری و گفتاری آن‌ها را تقویت خواهید کرد. انجام این کار، توانایی برقراری ارتباط با هم‌کلاسی‌ها را نیز در آن‌ها افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از انیمیشن برای زبان‌آموزی

از اصلی‌ترین مزایای استفاده از انیمیشن برای زبان‌آموزی می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • جذابیت بصری بالا
 • برخورداری از دیالوگ‌های کوتاه و جذاب
 • موضوعات سرگرم‌کننده و اشتیاق برانگیز
 • استفاده از داستان احساس برانگیز
 • برخورداری از ساختاری ساده و قابل درک
 • کمک به بالا رفتن تمرکز
 • افزایش حس هم‌ذات پنداری
 • افزایش خلاقیت
 • بالا بردن روحیه جمعی
 • کمک به بهبود کلیه مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن

روش آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن به خردسالان

برای آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن به خردسالان، لازم است به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا محیطی شاد و تعاملی ایجاد کرده و از این طریق، حس مشارکت خردسالان را افزایش دهید.
 • در طول مدت کلاس، چندین بار، فیلم را به نمایش درآورید.
 • فیلم انیمیشن مورد نظر را به مدت چند روز و طی جلسات مختلف نمایش دهید.
 • در طول پخش فیلم، هر چند دقیقه یک بار، نمایش را متوقف کرده، جملات را تکرار و درباره لغات و مفاهیم موجود، بحث و گفت‌وگو کنید.
 • گروه‌های دو یا چند نفره ایجاد کرده و زبان‌آموزان را به تکرار دیالوگ‌ها تشویق کنید.
 • هر یک از کلمات و جملات را به طور شمرده تکرار کنید تا زبان‌آموزان بتوانند از شما الگوبرداری کنند.
 • دقت کنید، روند آموزش و تکرار عبارات به هیچ عنوان خسته کننده نشود.
 • زبانآموزان خردسال را به کشیدن نقاشی و بیان مفاهیم برداشت شده از فیلم کارتونی ترغیب کنید.
حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

روش آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن به کودکان

برای آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن به کودکان، لازم است به روش زیر عمل کنید:

 • در فضایی دوستانه و شاد، برای کودکان، هدف از نمایش انیمیشن را تشریح کنید.
 • بار اول، به منظور لذت بردن کودکان و آشنایی آن‌ها با خلاصه داستان، فیلم را نمایش دهید.
 • بار دوم، به منظور آشنایی با عناصر داستان و برقراری ارتباط و ایجاد درک کلی، فیلم را نمایش دهید.
 • بار سوم، برای آشنایی با عناصر خاص ادبی و یادداشت کردن کلمات و اصطلاحات، انیمیشن را به نمایش درآورید.
 • در طول نمایش، بارها و بارها، فیلم را متوقف کرده و کلیه اصطلاحات، کلمات و نکات دستوری را به تفکیک برای آن‌ها شرح دهید.
 • زبان‌آموزان را به یادداشت برداری ترغیب کنید.
 • طی روزها و جلسات مختلف، بارها و بارها انیمیشن را به نمایش درآورید.
 • در رابطه با انیمیشن، پرسش‌های جذابی را تهیه کنید.
 • بهتر است، کلیه نکات کلیدی داستان را در پرسش‌های خود بگنجانید.
 • در فضایی شاد و دوستانه، پرسش‌های خود را مطرح کرده و پاسخ شاگردان را به بحث بگذارید.
 • از کودکان بخواهید، خلاصه داستان و برداشت شخصی خود را به صورت یک انشاء ساده بنویسند.

چند نمونه از بهترین انیمیشن‌های کوتاه مناسب برای آموزش زبان انگلیسی

چند نمونه از بهترین انیمیشن‌های کوتاه مناسب برای آموزش زبان انگلیسی

چنان که پیش‌تر نیز گفته شد، انیمیشن‌های مناسب برای آموزش از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. جذابیت بصری این قیبل فیلم‌ها و کوتاه بودن آن‌ها، علاوه بر سرگرمی به بالا بردن تمرکز کودکان نیز کمک می‌کند. این امر، موجب درک بیش‌تر مفاهیم شده و کودک را به فکر وامی‌دارد.

داستان‌های ساده، صریح و پرجاذبه انیمیشن‌های کوتاه، با سادگی می‌توانند روند زبان‌آموزی را تسریع کنند. به علاوه، اغلب این فیلم‌ها، موضوعات عمیقی نظیر نژادپرستی، تبعیض جنسی، آزار و اذیت، بی‌خانمانی و حقوق بشر را زیر ذره‌بین می‌برند. به این ترتیب، نمایش آن‌ها به ارتقاء سطح فرهنگ و شعور اجتماعی کودکان هم کمک خواهد کرد. موارد زیر، تنها چند نمونه از بهترین انیمیشن‌های کوتاه مناسب برای آموزش زبان انگلیسی به حساب می‌آیند:

حتما بخون  کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟

Paperman

یک انیمشن کوتاه با داستانی ساده و احساس برانگیز؛ با متوقف کردن فیلم، از زبان‌آموزان بخواهید ادامه داستان را پیش‌بینی کنند. در عین حال، در پایان از کودکان بخواهید برداشت شخصی خود را از داستان بنویسند. از خردسالان بخواهید، برداشت شخصی خود را از داستان با رسم نقاشی بیان کنند. در انتهای جلسات و پس از انجام بحث و بررسیهای لازم، میتوانید نوشتهها و نقاشیهای کودکان و خردسالان را در کلاس درس یا در راهرو نصب کنید. با انجام این کار، حس مشارکت را در آنها ترغیب خواهید کرد.

Head Over Heels

نامزد دریافت اسکار بهترین انیمیشن کوتاه؛ در طول نمایش فیلم، عبارات و اصطلاحات به کار رفته در آن را برای زبان‌آموزان تشریح کنید. با کودکان درباره مفاهیم مطرح شده در فیلم به بحث و گفتگو بپردازید.

To Do List

یک انیمشن کوتاه با داستانی الهام‌بخش درباره روزمرگی‌های زندگی؛ بهتر است از مفاهیم این داستان برای تشویق کودکان به زبان‌آموزی و نحوه بهبود آن استفاده کنید.

Educate the Heart

یک انیمشن کوتاه و زیبا که با الهام از یکی از اشعار Shane Koyczan ساخته شده است. این فیلم، به بررسی مفاهیمی از قبیل، آموزش و شفقت می‌پردازد.

Kindness

یک انیمشن کوتاه و تکان‌دهنده؛ این فیلم بسیاری از واژگان مربوط به شخصیت‌های متفاوت را معرفی کرده و دستورالعمل فوق‌العاده‌ای برای جلب نظر زبان‌آموزان به ارزش‌ها ارائه می‌دهد.

The Alphabet of Illiteracy

یک انیمشن کوتاه با بیانی صریح و صادقانه؛ در این فیلم به بی‌سوادی و تبعات آن اشاره می‌شود. این موضوع، می‌تواند انگیزه جالبی برای بحث درباره مشکلات ناشی از عدم آموزش را در کلاس ایجاد کند.

سخن آخر

در این مطلب، تلاش کردیم، شما را با روش‌های آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن و مزایای آن آشنا کنیم. به علاوه، چند نمونه از بهترین فیلم‌های کوتاه برای انجام این کار را به شما معرفی کردیم. به خاطر داشته باشید، ایجاد انگیزه و محیطی شاد و جذاب از بهترین شیوه‌های جلب توجه کودکان و بهبود آموزش به حساب می‌آید. بنابراین، برای ارتقاء یادگیری کودکان، بهتر است از روش‌های خلاقانه و سرگرم کننده بهره جویید.

مقاله قبلی
بهترین روش آموزش زبان انگلیسی
مقاله بعدی
چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟
فهرست