1. خانه
  2. وبلاگ
  3. بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی

بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی

بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی

بسیاری از افراد، با وجود حضور مداوم در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی و مطالعه فراوان، هنوز هم در زمینه مکالمه با مشکل مواجه هستند. واقعیت این است که این افراد، واژگان انگلیسی و گرامر این زبان را به خوبی آموخته‌اند. با این حال، گویی نمی‌توانند رابطه معناداری را میان دانسته‌های خود و توانایی سخن گفتن به این زبان ایجاد کنند.

به خاطر داشته باشید، این روزها، زبان انگلیسی از مهم‌ترین ابزارهای برقراری ارتباط میان شما و جهانیان به حساب می‌آید. ساکنان اغلب نقاط دنیا، علاوه بر زبان مادری خود با زبان انگلیسی آشنایی دارند. بنابراین، اولین شرط حضور در دانشگاه‌ها و موسسات معتبر یا برقراری رابطه شغلی با معتبرترین مراکز تجاری جهان این است که به این زبان بین‌المللی تسلط داشته باشید.

فراموش نکنید که توانایی سخن گفتن به یک زبان از مهم‌ترین ابزارهای برقراری ارتباط و آشنایی با فرهنگ سایر مردمان جهان به حساب می‌آید. چرا که، انسان‌ها تنها از طریق صحبت کردن می‌توانند افکار، ایده‌ها برنامه‌ها و عواطف و احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. در این مطلب، تلاش خواهیم کرد، بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی را با شما در میان بگذاریم.

آشنایی با موثرترین روش‌های تقویت مکالمه انگلیسی

موارد زیر، از کاربردی‌ترین و موثرترین روش‌هایی هستند که در تقویت مکالمه انگلیسی شما تأثیرگذار خواهند بود:

1.به انگلیسی فکر کنید!

آشنایی با موثرترین روش‌های تقویت مکالمه انگلیسی

گاهی اوقات، مشکل در مکالمه به سطح دانش شما از زبان و واژگان انگلیسی مربوط نبوده و بیش‌تر، به طرز تفکر شما برمی‌گردد. در اغلب مواقع، شما به زبان مادری خود فکر کرده و سپس، تلاش می‌کنید تا تفکرات خود را به زبان انگلیسی بیان کنید. در واقع، شما سعی می‌کنید، جملات زبان مادری را به انگلیسی ترجمه کنید. همه می‌دانند که ترجمه کردن به ویژه برای کسانی که تسلط چندانی به زبان مقصد ندارند، کار ساده‌ای نیست. گاهی اوقات، حتی افرادی که به دو یا چند زبان مسلط هستند هم به راحتی نمی‌توانند از عهده انجام این کار برآیند.

راه حل این مشکل این است که به زبان انگلیسی فکر کنید. این کار را می‌توانید در هر مکان و هر زمان انجام دهید. کافی است در تمامی لحظات و در حالات مختلف، تلاش کرده و از زبان انگلیسی استفاده کنید. در طول این روند، ممکن است با کلمات یا عباراتی مواجه شوید که معادل انگلیسی آن‌‌ها را نمی‌دانید. در این صورت، به سادگی می‌توانید واژه مورد نظر خود را از طریق آنلاین یا با استفاده از لغت‌نامه جستجو کرده و معادل‌یابی کنید. اطمینان داشته باشید، به تدریج در انجام این کار تبحر خواهید یافت.

حتما بخون  یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

2.با خودتان حرف بزنید!

با خودتان انگلیسی حرف بزنید

در ساعات و لحظات تنهایی و زمانی که در منزل حضور دارید، می‌توانید با خودتان انگلیسی صحبت کنید! اگر قبلا فکر کردن به زبان انگلیسی را تمرین کرده باشید، به سادگی می‌توانید جملات و عبارات را با صدای بلند بیان کنید. طبیعی است که از نظر چیدمان کلمات و تلفظ، اشتباهاتی خواهید داشت. اهمیتی ندارد. در این مرحله، مهم این است که بتوانید با صدایی رسا صحبت کنید. با گذشت زمان، انجام این کار، به شما کمک خواهد کرد تا عبارات انگلیسی را ساده‌تر به زبان آورید.

برای کسب بهترین نتیجه ممکن، می‌توانید این کار را در مقابل آینه انجام دهید.  هدف از این تمرین، آن است که در هنگام صحبت کردن، حرکات دهان، صورت و بدن خود را تماشا کنید. اگر کلمه‌ای را نمی‌دانستید و گیر کردید، سعی کنید ایده خود را به روش دیگری بیان کنید. به این ترتیب، با محدودیت‌های خود آشنا شده و ناخودآگاه، تلاش خواهید کرد، اطلاعات خود را تقویت کنید.

3.به جای گرامر، روی مکالمه تمرکز کنید!

بدیهی است که در آغاز، جملات شما از نظر دستوری کامل نخواهند بود. اشکالی ندارد! در ابتدای امر، مهم این است که بتوانید افکار و ایده‌های خود را به شکلی روان بیان کنید. اطمینان داشته باشید، حتی با وجود اشتباهات گرامری هم مخاطبان احتمالی می‌توانند صحبت‌های شما را درک کنند. بنابراین، بهتر است در روند تقویت مکالمه، پیش از هر چیز روی طرز بیان جملات تمرکز داشته باشید.

4.کلمات و عبارات دشوار را تمرین کنید!

در هر زبانی، مجموعه‌ای از کلمات و عباراتی وجود دارند که تلفظ آن‌ها دشوار است. در زبان انگلیسی، این قبیل عبارات، Tongue twisters نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • How can a clam cram in a clean cream can?
  • I scream, you scream, we all scream for ice cream
  • Fuzzy Wuzzy was a bear. Fuzzy Wuzzy had no hair. Fuzzy Wuzzy wasn’t fuzzy, was he?

روزانه چندین بار این جملات یا موارد مشابه را تکرار کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا از نظر فیزیکی برای تلفظ و صحبت کردن به زبان انگلیسی آماده شوید.

حتما بخون  روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی

5.     گوش کنید و تکرار کنید!

مکالمه انگلیسی گوش کنید و تکرار کنید

تماشای برنامه‌های تلویزیون، ویدیوهای Youtube، گوش کردن به پادکست و اخبار، از بهترین راه‌های تقویت مکالمه انگلیسی به حساب می‌آید؛ البته، به شرطی که علاوه بر شنیدن جملات و عبارات، آن‌ها را تکرار کرده و برای هماهنگ کردن لحن و سرعت گفتار خود با نسخه اصلی تلاش کنید. بهتر است این کار را با تکرار واژگان ساده‌تر آغاز کنید. به تدریج می‌توانید عبارات پیچیده‌تری را انتخاب کرده و به طور مکرر بیان کنید. طبیعتا، در ابتدا قادر به تکرار همه جملات نخواهید بود. اشکالی ندارد! مهم این است که صحبت کرده و لحن، تلفظ و سرعت ادای کلمات را به گوینده انگلیسی زبان نزدیک کنید.

6.آواز بخوانید!

همراهی کردن با ترانه‌های محبوب انگلیسی به تقویت مکالمه شما کمک خواهد کرد. این، روشی سرگرم کننده، علمی و امتحان شده است. بنابراین، کافی است ترانه‌های مورد علاقه خود را انتخاب کرده و بارها و بارها پخش کرده و با آن‌ها همراه شوید. برای انجام این کار، لازم است متن ترانه‌ها را جستجو و دانلود کنید.

7.جمله‌سازی کنید!

در طول این فرآیند، روزانه با تعداد قابل توجهی واژگان جدید مواجه خواهید شد. لازم است، معنای هر کلمه تازه را جستجو کرده و درباره کلیه حالت‌های دستوری آن نظیر قید، صفت یا زمان‌های مختلف افعال، تحقیق کنید. سپس، می‌توانید با استفاده از این کلمات جمله‌های تازه‌ای بسازید و آن‌ها را در زندگی روزمره خود به‌کار ببرید. به این ترتیب، به سادگی می‌توانید کلمه مورد نظر را به خاطر بسپارید.

8.روی یادگیری عبارات و اصطلاحات تمرکز کنید!

یادگیری لغات و واژگان یک چیز است و استفاده صحیح از آن‌ها در زندگی روزمره، یک چیز دیگر! در مکالمات روزانه، بسیاری از واژگان دارای معانی متفاوت و گاه، دور از انتظاری هستند. برای غلبه بر این مشکل، بهتر است عبارات و اصطلاحات رایج در زبان انگلیسی را فراگرفته و آن‌ها را در مکالمات روزانه خود به‌کار ببرید. از طرف دیگر، معادل‌یابی اصطلاحات رایج زبان مادری هم در بهبود و تقویت مکالمه انگلیسی موثر خواهد بود.

9.خودتان را برای موقعیت‌های خاص، آماده کنید!

به احتمال قوی، شما هم جزء افرادی هستید که به منظور خاصی زبان انگلیسی را فرامی‌گیرند. شاید می‌خواهید در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید یا ممکن است قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل در یک موسسه انگلیسی زبان را داشته باشید. در این صورت، لازم است هر چه زودتر، خود را برای موقعیت پیش‌رو آماده کنید. برای انجام این کار، بهتر است عبارات و اصطلاحات مرتبط را فراگرفته و به طور روزانه آن‌ها را تکرار کنید. اگر در سفر هستید و قصد دارید به رستوران بروید، می‌توانید مکالمات معمول در رستوران را جستجو کرده و با صدای بلند تکرار کنید. به خاطر داشته باشید، آمادگی بیش‌تر به معنای اعتماد به نفس بیش‌تر خواهد بود.

حتما بخون  آموزش انگلیسی به روش پیمزلر

10.خلاقانه عمل کنید!

اگر کمی خلاقیت داشته باشید، تقویت مکالمه انگلیسی می‌تواند جالب و مفرح باشد. بنابراین، از همه روش‌های سرگرم کننده به نفع خود بهره جسته و مکالمه انگلیسی را به نحوی در آن‌ها بگنجانید. به عنوان مثال، همان طور که روی کاناپه خود نشسته‌اید و به اطراف می‌کنید، یک موضوع جالب پیدا کنید و آن را به انگلیسی توصیف کنید. اگر زبان‌آموز مبتدی هستید، ممکن است از واژگان آسان و جملات کوتاه استفاده کنید. اهمیتی ندارد! به تدریج، در این تمرین عملکرد بهتری خواهید داشت! روش خلاقانه دیگری که می‌تواند در تقویت مکالمه انگلیسی به شما کمک کند، این است که خاطرات و روزمرگی‌های خود را مرتبا یادداشت کنید.

11.مطالعه کنید!

کلیه مهارت‌های مرتبط با زبان‌آموزی با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین، اگر قصد تقویت مکالمه انگلیسی خود را دارید، لازم است سایر مهارت‌های خود را نیز بهبود بخشید. مطالعه کتاب به شکل قابل توجهی در بهینه‌سازی عملکرد مغز موثر است. در هنگام کتاب خواندن، شما تلاش می‌کنید واژگان را به بهترین نحوی تلفظ کرده و معانی آن‌ها را دریابید. برای کسب بهترین نتیجه ممکن، در مواقع تنهایی، می‌توانید نوشته‌های کتاب، روزنامه و مقالات را با صدای بلند بخوانید. به تدریج، الگوهای ساختاری زبان در ذهن شما نقش خواهد بست.

سخن آخر

به خاطر داشته باشید، حفظ آرامش از مهم‌ترین عواملی است که به تقویت مکالمه انگلیسی کمک می‌کند. بنابراین، اگر در هنگام صحبت کردن، کلمه‌ای را فراموش کردید اصلا نگران نباشید. کافی است  ذهن خود را آرام کرده و برای بیان منظور خود از عبارات و واژگان جایگزین استفاده کنید. برای شروع، می‌توانید شمرده سخن بگویید. در صورت لزوم، به اندازه کافی مکث کنید و عبارات بعدی خود را با دقت مرور کنید. اطمینان داشته باشید، به تدریج مکالمه شما بهبود خواهد یافت.

مقاله قبلی
آموزش زبان انگلیسی با موسیقی
مقاله بعدی
معرفی 10 داستان کوتاه انگلیسی
فهرست