1. خانه
  2. وبلاگ
  3. کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟

کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟

کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟

در حال حاضر، انسان‌ها در جهانی زندگی می‌کنند که نسبت به گذشته به طور چشمگیری کوچک‌تر شده است. امروزه، مرزهای قراردادی میان کشورها مفهوم خود را از دست داده‌اند و اغلب افراد با ساکنان گوشه و کنار گیتی در حال تعامل هستند. در دنیای امروز، بسیاری از افراد برای خرید، تحصیل، کسب و کار و بازدید از مکان‌های تاریخی به نقاط دور و نزدیک جهان سفر می‌کنند.

طیف گسترده‌ای از افراد مراکز آموزشی کشورهای مختلف را برای تکمیل فرآیند تحصیل خود انتخاب می‌کنند. بسیاری از صاحبان مشاغل نیز با شرکت‌های بین‌المللی به تجارت و معامله می‌پردازند. اکنون، مردم اغلب نقاط گیتی، اخبار روز جهان را از طریق کانال‌های مختلف به زبان‌های بومی دنبال می‌کنند.

در چنین شرایطی، بی‌تردید یادگیری زبان دوم یا سوم برای همه انسان‌ها در هر مقامی امری الزامی تلقی می‌شود. با این حال، در هنگام انتخاب زبان، لازم است برخی عوامل را در نظر داشته باشید. از این جمله می‌توان به علایق شخصی، مقصد سفر یا تحصیلات و اهداف شغلی اشاره کرد. در این مطلب، تلاش خواهیم کرد چند نمونه از بهترین و کاربردی‌ترین زبان‌ها را برای یادگیری در سال 2021 میلادی به شما معرفی کنیم.

زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی

در چنین فهرست‌هایی، زبان اسپانیایی اغلب در رتبه بالایی قرار دارد. دلیل این امر هم واضح است. زبان اصلی چیزی در حدود 400 میلیون نفر از ساکنان بیش از 20 کشور جهان، اسپانیایی است. این در حالی است که کشور پهناور و پرجمعیتی نظیر ایالات متحده آمریکا اسپانیایی را به عنوان زبان دوم خود معرفی کرده است. بررسی‌ها نشان داده‌اند، تقریبا 13 درصد از مردم این کشور در خانه‌های خود به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. علاوه بر این‌ها، در حال حاضر، طیف گسترده‌ای از اطلاعات ارائه شده و محتوای وب جهانی به این زبان عرضه می‌شود. از معروف‌ترین نقاط اسپانیایی زبان جهان می‌توان به کاستاریکا، گواتمالا و مکزیک اشاره کرد.

زبان چینی

زبان چینی

با توجه به انبوه جمعیتی که امروزه به زبان چینی صحبت می‌کنند، به جرأت می‌توان این زبان را متداول‌ترین گویش دنیا به حساب آورد. کشور چین با چیزی در حدود 1.2 میلیارد نفر سکنه از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان به حساب می‌آید. البته، زبان چینی از گویش‌های متنوعی تشکیل شده است. با این حال، سیستم نوشتاری آن در میان کلیه گویش‌ها مشترک است. بنابراین، یادگیری تنها یکی از این زبان‌ها به شما کمک خواهد کرد تا از طریق نوشتاری با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید.

حتما بخون  بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

زبان چینی یکی از دشوارترین‌ها برای یادگیری است. به همین دلیل، انتخاب یک برنامه عالی و انجام تمرینات متناوب از ضروریات آن است. با توجه به اهمیت روزافزون آشنایی با این زبان در دنیای تجارت، مطمئنا تلاش در این زمینه با ارزش خواهد بود. از مشهورترین نقاط جهان که انواع گویش‌های زبان چینی در آن‌ها به‌کار می‌رود می‌توان به چین، تایوان و سنگاپور اشاره کرد.

زبان فرانسه

زبان فرانسه

بعد از زبان انگلیسی، فرانسه دومین زبانی است که به طور گسترده در سرتاسر نقاط جهان آموخته می‌شود. فرانسه زبان رسمی 29 کشور دنیا است. با یادگیری این زبان به راحتی می‌توانید با ساکنان کشورهای مختلف از خود فرانسه گرفته تا کانادا، سوئیس، سنگال و تونس ارتباط برقرار کنید. زبان فرانسه هم درست مانند زبان‌های اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و رومانیایی از ریشه لاتین برخوردار است. بنابراین، آموختن این زبان، روند یادگیری سایر زبان‌های یاد شده را ساده‌تر خواهد کرد. از شناخته‌شده‌ترین نقاط فرانسه زبان جهان می‌توان به کشورهای فرانسه، کانادا و سوئیس اشاره کرد.

زبان عربی

زبان عربی

زبان عربی از جمله گویش‌های بسیار زیبایی است که یادگیری آن برای اغلب افراد دشوار تلقی می‌شود. بخشی از این موضوع به دلیل آن است که زبان عربی در مناطق مختلف عرب زبان به شیوه‌های گوناگونی به‌کار می‌رود. به عنوان مثال، ممکن است یک فرد عرب زبان ساکن لبنان، زبان مورد استفاده ساکنان الجزایر را به خوبی درک نکند.

با این حال، اغلب برنامه‌های آکادمیک زبان عربی، آموزش روش استاندارد و امروزی این زبان را دنبال می‌کنند. این نسخه استاندارد در مراکز آموزشی، اداری و دولتی سرتاسر جهان عرب کاربرد دارد. بنابراین، آموختن آن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با اغلب عرب زبانان جهان ارتباط برقرار کنید. با وجود این، اگر قصد سفر یا اقامت در کشور خاصی را دارید، می‌توانید گویش رایج همان منطقه را بیاموزید. از معروف‌ترین کشورهای عرب زبان جهان می‌توان به مصر، اردن و مراکش اشاره کرد.

زبان روسی

زبان روسی

زبان روسی یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد است. در عین حال، دولت ایالات متحده آمریکا یادگیری این زبان را در اولویت برنامه‌های آموزشی دولتی خود قرار داده است. بنابراین، در صورتی که به کار کردن در مراکز و سازمان‌های دولتی بین‌المللی علاقه‌مند هستید با فراگیری این زبان می‌توانید رزومه خود را تقویت کنید.

حتما بخون  بهترین راه تقویت مکالمه انگلیسی

گذشته از این‌ها، زبان روسی یکی از رایج‌ترین گویش‌های قاره اروپا و کشورهای شوروی سابق است. علاوه بر انگلیسی، این زبان از متداول‌ترین زبان‌های اینترنت نیز به حساب می‌آید. بنابراین، برای مطالعه و یادگیری این زبان مطالب و منابع آنلاین متنوعی در دسترس قرار دارد. از مشهورترین کشورهای روس زبان می‌توان به روسیه، بلاروس و اوکراین اشاره کرد.

زبان آلمانی

زبان آلمانی

ممکن است باور این موضوع دشوار باشد؛ با این حال، زبان آلمانی و انگلیسی از ریشه‌های مشترکی برخوردار هستند. به همین دلیل، احتمالا برای افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، یادگیری آلمانی آسان‌تر خواهد بود. ساکنان کشورهای آلمان، سوئیس و اتریش به این زبان صحبت می‌کنند.

اغلب کارشناسان زبان‌شناسی از آلمانی به عنوان زبان علمی یاد می‌کنند. پیش از جنگ جهانی اول، آلمانی به عنوان رایج‌ترین زبان بین‌المللی و دانشگاهی جهان شناخته می‌شد. با این حال، پس از جنگ، زبان انگلیسی جایگزین آن شد. تاریخ غنی و پشتوانه ادبی و علمی انکارناپذیر، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه‌های مذکور را به این زبان جلب می‌کند. از معروف‌ترین کشورهای آلمانی زبان جهان می‌توان به اتریش و آلمان اشاره کرد.

زبان پرتغالی

زبان پرتغالی

بیش از 250 میلیون نفر از ساکنان جهان به زبان پرتغالی سخن می‌گویند. این امر، زبان پرتغالی را به ششمین زبان پرمخاطب جهان تبدیل کرده است. علاوه بر کشورهای برزیل و پرتغال، این زبان در برخی کشورهای آفریقایی نظیر آنگولا، جمهوری کیپ ورد و گینه بیسائو نیز صحبت می‌شود.

فارغ از همه این‌ها، زبان پرتغالی از محبوب‌ترین گزینه‌های رایج میان هنرمندان و علاقه‌مندان به ادبیات و موسیقی است. نویسندگان بزرگی نظیر پائولو کوئلیو و خوزه ساراماگو آثار برجسته خود را به این زبان منتشر کرده‌اند. از معروف‌ترین کشورهای پرتغالی زبان می‌توان به برزیل و پرتغال اشاره کرد.

زبان ژاپنی

زبان ژاپنی

برخورداری از تاریخی غنی و منحصر به فرد، ژاپن را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل کرده است. بنابراین، با وجود آن که زبان ژاپنی تنها در یک کشور کاربرد دارد، افراد زیادی به یادگیری این زبان علاقه نشان می‌دهند. با این حال، لازم است بدانید، وجود سه سیستم نوشتاری مختلف، دستور زبان پیچیده و عدم برخورداری ریشه مشترک با سایر زبان‌های متداول جهان، آن را به یکی از دشوارترین گویش‌های دنیا تبدیل کرده است.

حتما بخون  یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

زبان ترکی

زبان ترکی

بیش از 75 میلیون از ساکنان دنیا به زبان ترکی صحبت می‌کنند. به علاوه، بیش از 15 میلیون نفر از جهانیان، ترکی را به عنوان زبان دوم خود می‌شناسند. در سال‌های اخیر، کشور ترکیه نقش قابل توجهی در سیاست‌های جهانی بازی کرده است. همچنین، این گویش در میان گروه‌های مختلف از محبوبیت روزافزونی برخوردار شده است. ترکیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سریال‌های تلویزیونی در جهان است. درام‌های ترکی در همه دنیا محبوب هستند! از شناخته شده‌ترین کشورهای ترک زبان جهان می‌توان به کشور آذربایجان و ترکیه اشاره کرد.

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی

در حدود 1.4 میلیارد از مردم جهان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. انگلیسی زبان مادری بسیاری از این افراد است. این در حالی است که سایر آن‌ها انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود قلمداد می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده است، یک نفر از هر 5 نفر در سطح جهان، زبان انگلیسی را می‌داند. بنابراین، اگر به کشور ثالثی سفر کنید و با زبان مادری ساکنان آن آشنا نباشید، به احتمال قوی می‌توانید با آن‌ها انگلیسی صحبت کنید. کن-دو مرجع آموزش زبان انگلیسی از صفر در منزل.

امروزه، اغلب فیلم‌ها و سریال‌های معتبر جهان به زبان انگلیسی تولید می‌شوند. به علاوه، سالیانه صدها هزار عنوان کتاب، مجله، روزنامه و پژوهش‌های علمی به این زبان منتشر می‌شوند. وجود منابع بی‌شمار ادبی، هنری و تحقیقاتی به زبان انگلیسی، آن را به یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها برای یادگیری تبدیل کرده است. از معروف‌ترین کشورهای انگلیسی زبان جهان می‌توان به ایالات متحده آمریکا و انگلیس اشاره کرد.

سخن آخر

در نهایت، موفقیت در یادگیری زبان هم درست مانند انجام هر کار دیگری به میزان علاقه و پشتکار شما بستگی دارد. بنابراین، بهترین زبان برای یادگیری، زبانی است که بیش از همه به آن علاقه دارید و از نظر حسی با آن ارتباط برقرار می‌کنید.

با این حال، بسیاری از افراد، به منظور تحصیل، مهاجرت یا به قصد انجام تجارت با سایر کشورها زبان دوم یا سوم را فرامی‌گیرند. فارغ از همه این‌ها، یادگیری زبان یکی از بهترین اقداماتی است که به گسترش ابعاد وجودی انسان و آشنایی با فرهنگ‌ها و سنت‌های گوناگون کمک می‌کند. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر زبان جدیدی را انتخاب کرده و فرآیند یادگیری آن را آغاز کنید.

مقاله قبلی
چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟
مقاله بعدی
آموزش انگلیسی به روش پیمزلر
فهرست