1. خانه
  2. وبلاگ
  3. چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ (5 راهکار مهم)

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ (5 راهکار مهم)

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ (5 راهکار مهم)

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟

لغات انگلیسی اصلی‌ترین ابزار نگارش و مکالمه به این زبان به حساب می‌آیند. بدیهی است که وسعت دامنه واژگان هر زبان به بیان دقیق‌تر و صحیح‌تر افکار و ایده‌ها کمک می‌کند. بسیاری از افراد، تصور می‌کنند یادگیری لغات جدید و به خاطر سپردن معانی آن‌ها کاری دشوار و طاقت‌فرسا است. با این حال، بهتر است بدانید دنبال کردن یک برنامه دقیق و به‌کارگیری روش‌های کاربردی باعث می‌شود انجام این کار سرگرم کننده و آسان باشد. در این مطلب، تلاش خواهیم کرد بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی را با شما در میان بگذاریم.

استفاده از لغات جدید

در طول یادگیری و آموزش زبان انگلیسی، روزانه با کلمات جدید مواجه خواهید شد. بهترین راه به خاطر سپردن لغات جدید این است که به محض یادگیری از آن‌ها استفاده کنید. یعنی، واژگان تازه را در مکالمات روزمره یا در نگارش تکالیف به‌کار ببرید. تکرار این کلمات به فراگیری هر چه بهتر و سریع‌تر آن‌ها کمک خواهد کرد.

مطالعه روزانه

مطالعه روزانه برای یادگیری لغت جدید

مطالعه روزانه کتاب، مقالات، روزنامه‌ها، مجلات و کلیه مطالب آنلاین به شما کمک خواهد کرد تا دانش انگلیسی خود را به‌روزرسانی کرده و با واژگان جدید آشنایی یابید. انجام این کار، موجب تکرار کلمات و ثبت هرچه بهتر آن‌ها در ضمیر شما خواهد شد.

یادگیری ریشه‌ها

اغلب کلمات انگلیسی، از ترکیب پسوندها، پیشوندها و ریشه‌های مشترک تشکیل شده‌اند. بنابراین، برای یادگیری لغات انگلیسی، علاوه بر آشنایی با پسوندها و پیشوندها و معانی آن‌ها، لازم است ریشه واژه‌ها را نیز شناسایی کرده و آن‌ها را به خوبی فرابگیرید. در این صورت، به محض مواجه شدن با یک کلمه جدید می‌توانید آن را تجزیه کرده و معنای احتمالی آن را دریابید.

مراجعه به فرهنگ لغات انگلیسی

خوشبختانه، در حال حاضر دسترسی به بهترین لغت‌نامه‌های انگلیسی از طریق آنلاین امکان‌پذیر است. بنابراین، کافی است در هنگام نگارش یا مکالمه، تلفن هوشمند خود را در دسترس داشته و به طور مداوم به فرهنگ لغات مراجعه کنید. به این ترتیب، علاوه بر اطمینان از معانی واژگان مورد استفاده با کلمات هم معنی نیز آشنا شده و دایره لغات خود را گسترش خواهید داد.

آشنایی با لغات کاربردی

در هر زبانی، گروهی از کلمات کاربردی‌تر از سایرین به حساب می‌آیند. به این معنی که می‌توان آن‌ها را در مکالمات روزمره مورد استفاده قرار داد. این قبیل کلمات، تقریبا در کلیه متون و تمامی محاورات به‌کار می‌روند. بنابراین، پیش از انجام هر کاری، بهتر است با واژگان کاربردی زبان انگلیسی آشنایی یافته و از طریق تکرار مداوم، آن‌ها را به خوبی به خاطر بسپارید.

حتما بخون  آموزش انگلیسی به روش پیمزلر

هر روز یک لغت تازه

برای تسریع یادگیری لغات انگلیسی، لازم است با پشتکار کافی هر روز حداقل یک کلمه تازه را فرابگیرید. این کار به روش‌های گوناگونی انجام پذیر است. با این حال، مطالعه روزانه از بهترین شیوه‌هایی است که شما را با واژگان جدید آشنا خواهد کرد. به خاطر داشته باشید لازم است فیلم، سریال و ویدیوهای آموزشی را همراه با زیرنویس انگلیسی مشاهده کرده و به محض روبه‌رو شدن با یک کلمه تازه معنای آن را جستجو کنید.

 نوشتن خاطرات روزانه

امروزه ثبت خاطرات روزانه، از طریق آنلاین هم امکان‌پذیر است. با این حال، برخی افراد تمایل دارند این کار را به روش سنتی و با استفاده از قلم و کاغذ انجام دهند. مهم نیست چه روشی را برای نگارش خاطرات خود انتخاب می‌کنید. آن چه اهمیت دارد این است که تلاش کنید افکار و روزمرگی‌های خود را به رشته تحریر درآورید.

 نوشتن خاطرات روزانه کمک در یادگیری لغات انگلیسی جدید

انجام این کار، در ابتدا اندکی دشوار خواهد بود. با وجود این، به تدریج می‌توانید از دانسته‌های خود استفاده کنید. به علاوه، نوشتن از بهترین روش‌هایی است که در یادگیری و به خاطر سپردن کلمات جدید موثر است.

بیان افکار و ایده‌ها به کوتاه‌ترین شکل ممکن

احتمالا تاکنون با افرادی مواجه شده‌اید که ساده‌‌ترین افکار و ایده‌های خود را با استفاده از چندین جمله بیان می‌کنند. این امر به واسطه عدم آشنایی کامل با موثرترین کلمات انگلیسی اتفاق می‌افتد. بنابراین در هنگام نگارش یا مکالمه به جملات و کلمات خود دقت کنید. تا جای ممکن از به‌کار بردن عبارات زائد خودداری کنید. با گسترش دایره لغات انگلیسی، تلاش کنید تا بهترین و مناسب‌ترین واژه‌ها را به‌کار ببرید.

مطالعه و تماشای منابع مفید با موضوعات متنوع

چنان که پیش از این گفته شد، مطالعه روزانه و تماشای فیلم و ویدیوهای مختلف به شکل قابل توجهی در یادگیری لغات انگلیسی موثر خواهد بود. با این حال، انتخاب موضوعات متنوع نیز نقش مهمی را در آشنایی با کلمات جدید ایفا می‌کند. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا با اصطلاحات و عبارات رایج در حوزه‌های مختلف آشنا شوید.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی

حل کردن جدول کلمات متقاطع

لازم است بدانید، حل کردن جدول کلمات متقاطع، علاوه بر سرگرمی می‌تواند ذهن شما را به چالش کشیده و حافظه شما را تقویت کند. انجام این کار در یادگیری لغات انگلیسی موثر خواهد بود.

یافتن کلمات مترادف و متضاد

ابتدا، لغات انگلیسی جدید را با صدای بلند تکرار کرده و سپس، کلمات مترادف با آن‌ها را پیدا کنید. در مرحله بعد، می‌توانید واژه‌های متضاد را نیز جستجو و تکرار کنید.

استفاده از نمونیک‌ها (Mnemonics) یا یادآورها

نمونیک‌ها شگردهایی هستند که برای به خاطر سپردن و یادآوری مطالب و کلمات به‌کار می‌روند. ممکن است ایجاد صدایی خاص یا استفاده از عبارتی خنده‌دار به شما کمک کند تا لغات را بهتر به خاطر بسپارید. بنابراین، انتخاب شیوه یادآوری کاملا به خود شما بستگی دارد. توصیه می‌کنیم این کار را انجام دهید.

مجسم کردن

تحقیقات نشان می‌دهد، تجسم از بهترین روش‌هایی است که در به خاطر سپردن کلمات جدید و معانی آن‌ها موثر است. بنابراین، در هنگام یادگیری لغات جدید، بهتر است تصویری عینی از آن کلمه را در ذهن خود ایجاد کنید.

ایجاد آزمون‌های شخصی

ایجاد آزمون‌های شخصی

برای اطمینان از به خاطر سپردن لغات انگلیسی، در پایان هر هفته می‌توانید فهرستی از کلمات جدید تهیه کرده و با استفاده از آن‌ها جمله‌سازی یا مکالمه کنید.

استفاده از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های کاربردی

در حال حاضر، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند به یادگیری لغات انگلیسی کمک کنند. کافی است یکی از اپلیکیشن‌های یاد شده را روی تلفن هوشمند خود نصب کرده یا به یکی از وب‌سایت‌های شناخته شده مراجعه کنید. به این ترتیب، بدون اختصاص زمان قابل توجهی می‌توانید با روشی سرگرم کننده کلمات جدید را فرابگیرید.

Vocabulary.com

این وب‌سایت با ترکیب بازی و یادگیری به شما کمک می‌کند تا دایره لغات انگلیسی خود را گسترش دهید.

PowerVocab

این اپلیکیشن با ارائه بازی و سوالات چند گزینه‌ای به یادگیری کلمات انگلیسی کمک می‌کند.

Magoosh Vocabulary Builder

این اپلیکیشن هم از عملکردی مشابه با PowerVocab برخوردار است.

A Word A Day Widget

این برنامه با معرفی یک واژه جدید در هر روز به تقویت حافظه و گسترش دامنه لغات انگلیسی کمک می‌کند.

حتما بخون  چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

 7 Little Words

این بازی جالب با ارائه معانی و در اختیار گذاشتن حروف در هم ریخته کلمات، از کاربران می‌خواهد تا 7 لغت انگلیسی را ایجاد کنند. به این ترتیب، کاربران ابتدا واژه‌هایی را انتخاب خواهند کرد که با آن‌ها آشنایی دارند. سپس، ناگزیر با کلمات جدید نیز مواجه شده و به تدریج، آن‌ها را می‌آموزند.

Word to Word

این اپلیکیشن با ارائه یک بازی هوشمندانه، فهرستی از واژه‌های مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد، مترادف و متضاد هر لغت را یافته و کلمات مرتبط را انتخاب کنند.

Words with Friends

این بازی بسیار موفق از تولیدات شرکت Zynga است. این شرکت، پیش از این هم بازی‌های محبوب دیگری نظیر Farmville را به علاقه‌مندان ارائه کرده است. بازی Words with Friends مدت‌ها است که در دسترس مخاطبان قرار دارد. با این حال، هنوز هم جذاب و پرطرفدار است. تنها راه برنده شدن در این بازی، یافتن کلمات غیرمعمول است. به این ترتیب، Words with Friends شما را مجبور می‌کند کلمات جدیدی را بیاموزید. به علاوه، این یک روش خوب و سرگرم کننده برای برقراری ارتباط از راه دور با دوستان و آشنایان است.

Penny Dell Crosswords

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، حل کردن جدول کلمات متقاطع از بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی است. اپلیکیشن Penny Dell Crosswords با ارائه جدول‌های روزانه ذهن کاربران را به چالش می‌کشد. انجام این کار در طولانی مدت به تقویت حافظه و آشنایی با کلمات جدید و معانی آن‌ها کمک می‌کند.

سخن آخر

یادگیری لغات انگلیسی در بهبود مکالمه، تقویت حافظه و پیشرفت نگارش تأثیرگذار است. به خاطر داشته باشید، ارتقاء هر مهارتی نیازمند به‌کارگیری پشتکار و تلاش فراوان است. بدیهی است که فراگیری یک زبان تازه هم از این قاعده مستثنا نیست.

بنابراین، برای گسترش هر چه بیش‌تر دامنه لغات انگلیسی، لازم است به طور روزانه به مطالعه، نگارش و مکالمه با افراد مسلط به این زبان بپردازید. از طرف دیگر، توصیه می‌کنیم، تماشای فیلم، شنیدن اخبار و گوش کردن به پادکست را نیز در برنامه روزانه خود بگنجانید. اطمینان داشته باشید، مجموعه این فعالیت‌ها در پیش‌برد توانایی‌های شما موثر خواهند بود.

مقاله بعدی
روزی چند ساعت زبان بخوانیم؟ (3 نکته مهم)
فهرست