1. خانه
 2. وبلاگ
 3. معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی

معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی

معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی

مطالعه کتاب یکی از بهترین روش‌های بهبود زبان انگلیسی و راه‌کاری خارق‌العاده است که دریچه‌ای تازه را به روی واژگان جدید، ساختارهای تازه و عبارات پیچیده می‌گشاید. در واقع، ادبیات، بهترین شیوه بیان احساسات با استفاده از زبان است. متأسفانه، در اغلب مواقع، پیدا کردن کتاب‌های مناسب با سطح دانش انگلیسی زبان‌آموزان کار دشواری است. به همین دلیل، در این جا تلاش خواهیم کرد فهرستی از بهترین رمان‌های انگلیسی برای سطوح مبتدی و متوسط را معرفی کنیم.

تأثیر ادبیات بر یادگیری مفاهیم

حواس پنجگانه بشر، نخستین و اصلی‌ترین ابزارهای درک و دریافت مفاهیم جهان پیرامون به حساب می‌آیند. در فرآیند یادگیری به کمک ادبیات، کلیه حواس و عواطف انسان درگیر شده و تجربه‌ای به مراتب غنی‌تر و موثرتر برای افراد ایجاد می‌شود. ادبیات به انسان‌ها کمک می‌کند تا ابعاد وجودی خود را گسترش داده و مفاهیمی را تجربه کنند که ممکن است در زندگی عادی و روزمره هرگز با آن‌ها مواجه نشوند.

چند رمان ساده برای آموزش زبان انگلیسی

به خاطر داشته باشید، لذت بردن، سپری کردن اوقات به شیوه‌ای مفید، آشنایی با دیدگاه‌های تازه و ارتقاء بصیرت و آگاهی از اصلی‌ترین اهداف خواندن کتاب است. چه بهتر آنکه، همه موارد یاد شده با آموزش زبان تازه‌ای هم راستا شوند. بنابراین، برای آموزش زبان انگلیسی هم لازم است رمان‌هایی فاخر و در خور توجه را انتخاب کنید. به این ترتیب، علاوه بر یادگیری زبان به اهداف فوق نیز دسترسی خواهید یافت. رمان‌های ساده و ارزشمند پیشنهادی ما عبارتند از:

1.     ماجرای عجیب سگی در شب (The curious incident of the dog in the night)

1.   ماجرای عجیب سگی در شب (The curious incident of the dog in the night)

ماجرای عجیب سگی در شب (The curious incident of the dog in the night) نوشته «مارک هادون» (Mark Haddon)، داستان پسر جوانی به نام «کریستوفر» است که از بیماری اوتیسم رنج می‌برد. کریستوفر در یک مدرسه خاص تحصیل می‌کند و درک و برقراری ارتباط با دنیای خارج و افراد پیرامون برای او بسیار دشوار است. در خلال داستان، کریستوفر کشف می‌کند که سگ همسایه به قتل رسیده است.

او تصمیم می‌گیرد در این باره تحقیق کند. این تصمیم، سفری هولناک و مسیری پرچالش را برای او ایجاد می‌کند. وقایع داستان، زندگی کریستوفر را به شکل قابل توجهی، دستخوش تغییر می‌کند. داستان این کتاب، از زبان پسرک بازگو شده و بسیار ساده و قابل درک است. نثر روان و مختصر این کتاب، مطالعه آن را برای زبان‌آموزان مبتدی آسان می‌کند.

حتما بخون  روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی

2.     آقای روباه شگفت‌انگیز (Fantastic Mr.Fox)

2.   آقای روباه شگفت‌انگیز (Fantastic Mr.Fox)

آقای روباه شگفت‌انگیز (Fantastic Mr.Fox) نوشته «رولد دال» (Roald Dahl)، داستان جالبی است که برای کودکان نوشته شده است. به خاطر داشته باشید، رمان‌های نگاشته شده برای کودکان، بهترین انتخاب ممکن برای بهبود روند آموزش زبان انگلیسی به حساب می‌آیند. «رولد دال» از برجسته‌ترین نویسنده‌های فعال در عرصه ادبیات کودکان و نوجوانان است که کتاب‌های خود را با نثری شیرین و ساده نگاشته است. بنابراین، تقریبا کلیه داستان‌های او را می‌توان در زمره بهترین رمان‌هایی دانست که می‌توانند در آموزش زبان انگلیسی مؤثر باشند.

آقای روباه شگفت‌انگیز، داستان سه کشاورز بدجنس و یک روباه حیله‌گر است که برای تغذیه اعضاء خانواده و دوستان خود، مرغ و جوجه‌ها و غازهای آن‌ها را می‌دزد. کشاورزان بدطینت، تلاش می‌کنند راهی به سمت لانه روباه باز کرده و او را اسیر کنند. با این حال، آقای فاکس هم بیکار نمانده و نقشه خوبی را طراحی می‌کند.

تصاویر زیبای این کتاب، کار «کوئنتین بلیک» (Quentin Blake) بوده و به شکل قابل توجهی به درک داستان کمک می‌کنند.

3.     پیرمرد و دریا (The Old Man and the Sea)

3.   پیرمرد و دریا (The Old Man and the Sea)

پیرمرد و دریا (The Old Man and the Sea) اثر به یاد ماندنی «ارنست همینگوی» (Ernest Hemingway)، یک رمان کوتاه و حماسی است که نبرد بی‌امان میان یک ماهیگیر پیر کوبایی با یک ماهی غول‌پیکر را روایت می‌کند. همینگوی به دلیل سبک نگارش بی‌پیرایه و مینیمالیستی شهرت دارد. این روش نگارش برای کمک به زبان‌آموزان بسیار مؤثر است. آثار این نویسنده صاحب نام دارای ارزش ادبی بسیار زیادی هستند.

4.     سالار مگس‌ها (Lord of the Flies)

4.   سالار مگس‌ها (Lord of the Flies)

سالار مگس‌ها (Lord of the Flies) اثری کلاسیک و خواندنی از « ویلیام گلدینگ» (William Golding) است. این کتاب از محبوب‌ترین آثاری است که می‌تواند به بهبود آموزش زبان انگلیسی کمک کند. سالار مگس‌ها با یک سانحه هوایی شروع می‌شود.

در پی این حادثه، گروهی از پسران نوجوان در جزیره‌ای به حال خود رها می‌شوند. این نوجوان‌ها برای خود، رهبری را انتخاب کرده و جامعه‌ای را ایجاد می‌کنند. با این حال، اوضاع مطابق میل آن‌ها پیش نمی‌رود و بر سر جایگاه رهبری، نبرد سختی درمی‌گیرد. به این ترتیب، جامعه آن‌ها به دو قبیله متخاصم تقسیم شده و وحشت، ترس و مرگ بر زندگی آن‌ها حاکم می‌شود. این داستان، تلنگری است که ما را به تفکر درباره ذات آدمی وامی‌دارد.

حتما بخون  چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

5.     دنیای خالی (Empty World)

دنیای خالی (Empty World) یک رمان تخیلی اثر «جان کریستوفر» (John Christopher) است. قهرمان این داستان، پسری به نام «نیک» است که در یک سانحه رانندگی، والدین خود را از دست می‌دهد. همین امر، باعث می‌شود که برای ادامه زندگی به منزل پدر بزرگ و مادر بزرگش نقل مکان کند. مدتی بعد، شیوع یک ویروس مرگبار اغلب انسان‌ها را نابود می‌کند. به این ترتیب، «نیک» در جهانی خالی از سکنه تنها می‌ماند.

این داستان با لحنی ساده برای نوجوانان نگاشته شده است. با این حال، به اندازه ادبیات بزرگسالان، تاریک، غم‌انگیز و قابل تأمل است.

6.     کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird)

6.   کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird)

کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird) اثر کلاسیک نویسنده آمریکایی، «هارپر لی» (Harper Lee) است. این رمان، از محبوب‌ترین آثاری است که در مدارس آمریکا و بریتانیا تدریس می‌شود. داستان کتاب در ایالات متحده آمریکا اتفاق می‌افتد و یک جنایت و پیامدهای آن را در شهری کوچک و روستایی روایت می‌کند. راوی این رمان، یک کودک است. بنابراین، داستان از گویشی ساده برخوردار است.

7.     هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

7.   هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher's Stone)

هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) اثر به یاد ماندنی «جی.کی. رولینگ» (J.K. Rowling) است. این کتاب از بهترین رمان‌هایی است که برای کودکان و بزرگسالان نگاشته شده است. نثر ساده و روان کتاب به درک هر چه بهتر مفاهیم آن کمک می‌کند. به علاوه، داستان پرماجرا، شگفت‌انگیز و جادویی این اثر، خواننده را به سفری اعجاب‌آور و باور نکردنی دعوت می‌کند. از این رو، می‌توان آن را از بهترین گزینه‌های موثر در آموزش زبان انگلیسی به حساب آورد.

8.     باد در درختان بید (The Wind in the Willows‎)

باد در درختان بید (The Wind in the Willows‎) اثر «کنت گراهام» (Kenneth Grahame)، یک رمان کلاسیک کودکان و نوجوانان است که در یکی از مناطق روستایی انگلیس اتفاق می‌‌افتد. این داستان، زندگی حیواناتی را روایت می‌کند که در کنار رودخانه‌ای به سر می‌برند. بیان ساده گراهام، مطالعه داستان‌های تخیلی او را برای کودکان و بزرگسالان دلپذیر می‌کند.

9.     مزرعه حیوانات (Animal Farm)

مزرعه حیوانات (Animal Farm) یک رمان سمبلیک و کوتاه است که توسط «جورج اورول» (George Orwell) نگاشته شده است. این داستان، شورش حیوانات یک مزرعه را بر علیه ارباب خود روایت می‌کند. رمان «مزرعه حیوانات» دارای نثر طنزآمیزی است که به دوران رهبری استالین در اتحاد جماهیر شوروی اشاره دارد. سالیان سال است که کلیه آثار «جورج اورول» در زمره بهترین ادبیات جهان قرار گرفته‌اند. کم‌تر کسی وجود دارد که خود را اهل مطالعه بداند و داستان‌های این نویسنده خوش‌فکر را مطالعه نکرده باشد. نگارش ساده و استفاده از جملات مختصر و مفید، خواندن و درک این کتاب را برای زبان‌آموزان انگلیسی آسان می‌کند.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی در خواب واقعیت دارد؟

10.                        سه‌شنبه‌ها با موری (Tuesdays with Morrie)

سه‌شنبه‌ها با موری (Tuesdays with Morrie) نوشته «میچ آلبوم» (Mitch Albom) داستان ملاقات‌های مستمر نویسنده با یکی از اساتید سابقش را بازگو می‌کند. در جریان این ملاقات‌ها، «موری» یا همان استاد قدیمی، درس‌های ارزشمند زندگی و بصیرت به‌دست آمده در آخرین ماه‌های حیات خود را با نویسنده و خوانندگان او به اشتراک می‌گذارد.

11.                        بخشنده (The Giver)

بخشنده (The Giver) اثر «لوییس لوری» (Lois Lowry) یک رمان پادآرمان‌شهری برای کودکان است. جمله‌بندی کوتاه، نثر بی‌پیرایه و دستور زبان ساده کتاب، مطالعه آن را برای زبان‌آموزان آسان می‌کند. این کتاب، داستان پسر بچه‌ای به نام «جوناس» است. او عضو جامعه‌ای است که آزادی، استقلال و انتخاب در آن معنایی ندارد. ماجراهای پیش روی جوناس و روش برخورد او با آن‌ها، پیامدهایی خواندنی را به دنبال دارد.

سخن آخر

چنان‌که پیش‌تر هم گفته شد، مطالعه کتاب یکی از جالب‌ترین و موثرترین روش‌هایی است که در ارتقاء مهارت‌های زبانی موثر است. به علاوه، انجام این کار، به شکل قابل توجهی به آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت کمک می‌کند. آشنایی با زوایای فرهنگی و ادبیات یک کشور از موثرترین شیوه‌های زبان‌آموزی به حساب می‌آید.

این روزها، پیشرفت فناوری و دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی، کار زبان‌آموزان را به مراتب ساده‌تر از قبل کرده است. امکان گوش کردن به متن کتاب و در عین حال، خواندن آن به تقویت تلفظ و یادگیری واژگان کمک می‌کند. در عین حال، در صورت عدم آشنایی با برخی کلمات، به راحتی می‌توانید بر روی آن‌ها کلیک کرده و معنی آن را مشاهده کنید. خواندن رمان‌های جذاب، علاوه بر کمک به آموزش زبان انگلیسی، لذت بی‌اندازه‌ای را نیز برای خواننده ایجاد می‌کند.

مقاله قبلی
چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟
مقاله بعدی
آموزش زبان انگلیسی با موسیقی
فهرست