1. خانه
 2. وبلاگ
 3. بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی اگر به روش درستی انجام شود می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده و آسان باشد. بسیاری از افراد، با اشاره به وجود بیش از 750،000 کلمه در این زبان اعتقاد دارند، انجام این کار، وقت‌گیر و پیچیده است. با این حال، ما قصد داریم در این مطلب، شما را با ترفندهای یادگیری زبان انگلیسی آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید، پیش از هر چیز باید این زبان را به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزمره خود تبدیل کنید. به این ترتیب، در مدت نه چندان زیادی به شکل قابل توجهی پیشرفت خواهید کرد.

یافتن ساده‌ترین راه آموزش زبان انگلیسی

به خاطر داشته باشید، شما تنها فردی نیستید که به دنبال ساده‌ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. دانشمندان و زبان‌شناسان بی‌شماری سال‌هاست که در تلاش هستند تا آسان‌ترین روش‌های یادگیری آن را پیدا کنند. تا امروز، در مورد چگونگی پردازش مغز ما به زبان‌های مختلف و یادگیری زبان، به ویژه در کودکان مطالعات زیادی انجام شده است.

مسئله این است که در این میان، دانشمندان با یافته‌های بسیار متناقضی مواجه شده‌اند. این به معنای آن است که اغلب زبان‌شناسان به نتایج متضادی دست یافته‌اند. شاید به جرأت بتوان گفت، ساده‌ترین راه آموزش زبان انگلیسی دارای الگوی مشترکی نیست. به عبارت دیگر، روند یادگیری به مسائلی نظیر سن زبان‌آموز، مکان و موقعیت یادگیری، تجربیات آموزشی گذشته، مدت زمان آموزش، خلاقیت و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

به عنوان مثال، ممکن است شما با گوش کردن به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها موارد بسیار زیادی را آموخته و در زمینه زبان انگلیسی به شکل قابل توجهی پیشرفت کنید. این در حالی است که احتمالا دوست شما از حضور در کلاس‌های آموزش زبان بیشترین بهره را برده است. برخی افراد با تماشای فیلم به سادگی با عبارات و اصطلاحات زبان انگلیسی آشنایی پیدا می‌کنند. با وجود این، بسیاری دیگر از افراد، مطالعه کتاب را بهترین راه زبان‌آموزی می‌دانند. بنابراین، در ابتدا لازم است علایق خود را مشخص کرده و ببینید از انجام چه کاری بیش از همه لذت می‌برید. سپس، روند آموزش را با حوزه‌های مورد علاقه خود ترکیب کرده و فرآیند زبان‌آموزی را تسریع و تسهیل کنید.

آشنایی با روش‌های موثر در آموزش زبان انگلیسی

در این جا، 3 روش شناخته شده و موثر در زبان‌آموزی را به شما معرفی خواهیم کرد. احتمالا پیش از این نیز با آن‌ها آشنا شده یا حتی ممکن است از این روش‌ها استفاده کرده باشید. نکته مهم این است که بفهمید کدام روش برای شما بهتر است.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی در منزل

1.     آموزش زبان انگلیسی با روش غوطه‌وری

آموزش زبان انگلیسی با روش غوطه‌وری

روش غوطه‌وری که برخی از آن با عنوان روش طبیعی یاد می‌کنند به معنای احاطه کردن خود با محتوای زبان انگلیسی است. در این روش، زبان‌آموزان باید در اغلب ساعات روز، خود را به طور کامل با زبان انگلیسی درگیر کنند. براساس نظر دانشمندان، به کمک این شیوه، روند یادگیری به طور کاملا طبیعی اتفاق افتاده و به تدریج، تفکرات زبان‌آموزان نیز به همین زبان انجام خواهد گرفت. با گذشت زمان، استفاده از این روش، عملکرد مغز را تحت تأثیر خود قرار داده و متحول خواهد کرد.

روش غوطه‌وری به شما کمک می‌کند تا اغلب ساعات روز در معرض شنیدن عبارات و اصطلاحات کاربردی افراد بومی قرار گیرید. به این ترتیب، سطح درک مطلب زبان انگلیسی شما به سرعت ارتقاء یافته و می‌توانید آموخته‌های خود را در موقعیت‌های درستی مورد استفاده قرار دهید. این، همان روشی است که کودکان با استفاده از آن زبان مادری خود را می‌آموزند.

موارد کاربردی روش غوطه‌وری

روش غوطه‌وری بیش از همه برای افرادی کاربرد دارد که:

 • در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنند.
 • در به خاطر سپردن قواعد گرامری مشکل دارند.
 • تمایل دارند مکالمه انگلیسی را با سرعت قابل توجهی بیاموزند.
 • مهارت‌های شنیداری و گفتاری آن‌ها بهتر از سایر قابلیت‌ها است.

روش یادگیری به شیوه غوطه‌وری

همان طور که پیش‌تر هم اشاره شد، آموزش زبان انگلیسی به روش غوطه‌وری مستلزم این است که خود را با محتوای شنیداری، نوشتاری و دیداری انگلیسی احاطه کنید. انجام این کار، برای افرادی که در کشورهای انگلیسی زبان زندگی می‌کنند به مراتب ساده‌تر است. برای کسب بهترین نتیجه ممکن، لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • در هنگام مراجعه به رسانه‌های اجتماعی و جستجوی گوگل از منابع انگلیسی زبان استفاده کنید.
 • با حضور در گروه‌های آنلاین یا در ملاقات با افراد بومی به زبان انگلیسی مکالمه کنید. بهتر است با افرادی معاشرت کنید که از نظر فکری یا سبک زندگی به شما نزدیک باشند. در این صورت، می‌توانید مطالب مشترکی را پیدا کرده و درباره آن‌ها به بحث و گفت‌وگو بپردازید.
 • در اوقات فراغت، فیلم‌ها و ویدیوهای انگلیسی زبان را تماشا کنید. به این ترتیب، با گذشت زمان می‌توانید به صورت ناخودآگاه ساختار زبان انگلیسی را فرابگیرید.
 • در هنگام ورزش، آشپزی یا رانندگی، می‌توانید مطالب خبری، پادکست‌ها یا کانال‌های رادیویی را گوش کنید.
حتما بخون  چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

2.     آموزش زبان انگلیسی با روش آکادمیک

آموزش زبان انگلیسی با روش آکادمیک

به خاطر داشته باشید، آموزش زبان انگلیسی به روش آکادمیک به معنای آن نیست که باید در کلاس درس شرکت کنید. بلکه، منظور این است که باید از همان منابع و روش‌های رایج در کلاس‌های آموزشی استفاده کنید. در این شیوه، لازم است روند یادگیری را با تمرکز بر دستور زبان، لغت و تلفظ آغاز کنید. برخی دانشمندان اعتقاد دارند، پیش از مکالمه، شما باید درباره آن زبان دانشی کلی را کسب کنید. به این ترتیب، با گذشت زمان قواعد و ضوابط زبان هدف را فراگرفته و به تدریج می‌توانید با استفاده از آن‌ها صحبت کنید.

موارد کاربردی روش آکادمیک

روش آکادمیک بیش از همه برای افرادی کاربرد دارد که:

 • به یادگیری ساختار زبان علاقه دارند.
 • پیش از یادگیری قواعد، لغات و تلفظ نمی‌توانند مکالمه را آغاز کنند.
 • به جای احاطه کردن خود با محتوای انگلیسی در هر ساعت از شبانه‌روز، ترجیح می‌دهند زمان تعیین شده و محدودی را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهند.
 • تمایل دارند زبان انگلیسی را به طور اصولی فرابگیرند.
 • زبان‌آموز مبتدی هستند.
 • در محیط‌های کلاسی و با استفاده از ضوابط، قدرت فراگیری بهتری پیدا می‌کنند.

روش یادگیری به شیوه آکادمیک

یادگیری به این روش، نیازمند استفاده از ساختاری مناسب و بهره‌گیری از کمک افراد متخصص است. به این ترتیب، با حضور در مراکز آموزشی یا در منزل می‌توانید با قواعد زبان آشنا شده و اشتباهات خود را دریابید. برای یادگیری به شیوه آکادمیک لازم است روش‌های زیر را دنبال کنید:

 • در کلاس‌های آنلاین یا حضوری ثبت نام کنید.
 • برای آموزش در منزل، بهتر است فردی مناسب و ترجیحا بومی را پیدا کرده و از کمک او به عنوان معلم بهره‌مند شوید.
 • پس از مشورت با معلم خود، کتاب‌های مناسب یادگیری دستورزبان و لغات انگلیسی را تهیه کنید.
 • با کمک آموزگار خود، منابع آنلاین مناسب را پیدا کرده و از مطالب آن‌ها هم استفاده کنید.
 • در آزمون‌های آنلاین شرکت کرده و دانش انگلیسی خود را محک بزنید.

3.     آموزش زبان انگلیسی با روش دوگانه

روش دوگانه آموزش زبان انگلیسی تلفیقی از روش‌های غوطه‌وری و آکادمیک است. در این روش، علاوه بر احاطه کردن خود با محتوای انگلیسی باید در کلاس‌های آموزشی نیز شرکت کنید. روش دوگانه، عمدتا با کار در کلاس آغاز شده و سپس با غوطه‌ور شدن ادامه می‌یابد. به این معنی که نیمی از زمان آموزش در کلاس درس سپری شده و باقی اوقات به قرار گرفتن در معرض محتوای بصری و شنیداری اختصاص پیدا می‌کند.

حتما بخون  متدهای آموزش زبان انگلیسی (بهترین ها و جدیدترین ها)

اغلب کارشناسان حوزه زبان‌آموزی با به‌کارگیری این روش موافق هستند. به این ترتیب، افراد مبتدی، ابتدا به صورت آنلاین، حضوری یا با کمک معلم خانگی، آشنایی با قواعد و لغات انگلیسی را آغاز می‌کنند. به تدریج و با گسترش دانسته‌ها، آن‌ها می‌توانند ساعات مفید روز را با گوش کردن به اخبار، پادکست، رادیو و تماشای فیلم و ویدیوهای انگلیسی بگذرانند. در نهایت، این افراد با استفاده از آموزه‌های خود می‌توانند به راحتی مکالمه کنند.

موارد کاربردی روش دوگانه

روش دوگانه بیش از همه برای افرادی کاربرد دارد که:

 • به اندازه کافی وقت آزاد دارند و می‌توانند هر دو روش غوطه‌وری و آکادمیک را مورد استفاده قرار دهند.
 • در حال سپری کردن دوره‌های زبان‌آموزی هستند.
 • در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنند.
 • از سطح دانش انگلیسی متوسط یا پیشرفته برخوردار هستند.

روش یادگیری به شیوه دوگانه

روش دوگانه، بیش از همه برای زبان‌آموزانی مناسب است که به طور متوسط با زبان انگلیسی آشنایی یافته و آماده به‌کارگیری آن در زندگی روزمره هستند؛ با این حال، همچنان ترجیح می‌دهند قواعد دستوری را مرور کنند و از تسلط خود اطمینان یابند. برای یادگیری به شیوه دوگانه لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مطالعه طولانی مدت، روند یادگیری را دچار اختلال خواهد کرد. بنابراین، مراقب باشید، خود را بیش از اندازه خسته نکنید.
 • بهتر است هر روز صبح، یک نکته جدید را آموخته و در طول روز، آن را در محاورات خود به‌کار ببرید.
 • هفته‌ای یک‌بار با یکی از دوستان، آشنایان یا هم‌کلاسی‌های خود ملاقات کنید و در حین مکالمه، اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

سخن آخر

همان طور که قبلا هم گفته شد، یادگیری زبان تابع قوانین خاصی نبوده و هر یک از روش‌های آموزش زبان انگلیسی ممکن است با توانایی‌ها و استعدادهای گروهی از افراد تناسب داشته باشد. بنابراین، شیوه‌ای که برای شما کارآمدتر است شاید برای دیگری کارایی چندانی نداشته باشد. پس، بهتر است پیش از هر چیز، روش مورد علاقه و مطابق با مهارت‌های خود را یافته و آن را دنبال کنید.

مقاله قبلی
روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی
مقاله بعدی
آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن
فهرست