1. خانه
  2. وبلاگ
  3. چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

چگونه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

همه ما بسیاری از افرادی را می‌شناسیم که از کودکی در انواع و اقسام کلاس‌ها و موسسات آموزش زبان حضور داشته و سال‌های طولانی زندگی خود را صرف یادگیری گرامر زبان انگلیسی کرده‌اند. با این حال، ممکن است هنوز هم تعریف درستی از آن نداشته باشند. واقعیت این است که اغلب زبان‌آموزان، از گرامر انگلیسی وحشت دارند یا آن را کلا نادیده می‌گیرند.

بدیهی است که در مراحل ابتدایی یادگیری زبان، تسلط بر اصول و قواعد دستوری کار دشواری است. قوانین گرامری هر زبانی با دیگری تفاوت دارد. همین امر، موجب می‌شود که آموزش و فراگیری این قواعد به صرف وقت و انرژی قابل توجهی نیاز داشته باشد.

جالب است بدانید، ساکنان بومی هر سرزمینی، بدون تمرکز بر اصول دستوری، زبان مادری خود را فرامی‌گیرند. با این حال، مسئله این است که یادگیری گرامر برای شرکت در کلاس‌های آموزشی دانشگاه و سایر مراکز تحصیلی و مطالعه و نگارش مقالات و مطالب تخصصی ضرورت دارد. با توجه به اهمیت یادگیری دستور زبان و موارد کاربردی آن، در این مطلب، تلاش خواهیم کرد شما را با مراحل گوناگون آموزش گرامر زبان انگلیسی آشنا کنیم.

مراحل یادگیری گرامر زبان انگلیسی

مراحل یادگیری گرامر زبان انگلیسی

یادگیری گرامر زبان انگلیسی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و به‌کارگیری پشتکار کافی است. مشخص کردن مراحل مختلف مسیر یادگیری، در تسهیل روند آموزش گرامر زبان انگلیسی موثر خواهد بود. مراحل یادگیری دستور زبان انگلیسی عبارتند از:

تعیین هدف

تعیین هدف از مهم‌ترین عواملی است که به ایجاد و افزایش تمرکز کمک می‌کند. برای بهبود روند یادگیری گرامر زبان انگلیسی، لازم است هدف خود را از یادگیری مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما قصد شرکت در یک مصاحبه شغلی را داشته باشید؛ شاید هم در نظر دارید، آزمون آیلتس یا تافل را پشت سر گذاشته و در مراکز آموزشی انگلیسی زبان پذیرفته شوید. برخی افراد هم تمایل دارند مکالمه زبان انگلیسی را به کامل‌ترین و صحیح‌ترین شکل ممکن و با استفاده از قواعد دستوری فراگیرند.

تقسیم اهداف بزرگ به گام‌ها و هدف‌های کوچک‌تر

برای دستیابی به اهداف بزرگ، لازم است آن‌ها را به گام‌ها و هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. به این ترتیب، با روش و مراحل دسترسی به اهداف و مشکلات مسیر آشنایی خواهید یافت.

آشنایی با اشتباهات

آشنایی با اشتباهات و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها از بزرگ‌ترین گام‌هایی است که می‌توانید در مسیر یادگیری گرامر زبان انگلیسی بردارید. برای انجام این کار، می‌توانید در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی، صدای خود را ضبط کرده و اشتباهات خود را مرور کنید. به علاوه، بهتر است از هم‌کلاسی‌ها یا سایر افراد مسلط به زبان انگلیسی بخواهید تا اشتباهات شما را گوشزد کنند.

حتما بخون  چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

تمرکز بر روی یک موضوع واحد

یادگیری، روندی تدریجی است. بدیهی است که همه نکات و موارد را نمی‌توان به یک‌باره فراگرفت. بنابراین، لازم است هر بار روی یک موضوع واحد تمرکز کنید. به عنوان مثال، زمان گذشته افعال و کاربرد آن در جملات مختلف را درنظر بگیرید. تا جای ممکن، وقت و انرژی خود را صرف یادگیری زوایای مختلف آن کرده و به صورت نوشتاری و گفتاری در این زمینه تمرین کنید. پس از یادگیری کامل این موضوع، می‌توانید سرفصل دیگری را انتخاب کرده و به همین ترتیب ادامه دهید.

مطالعه مداوم و کوتاه مدت

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی، لازم نیست ساعاتی طولانی را صرف مطالعه و تمرین کنید. کافی است، روزانه 5 تا 10 دقیقه از وقت خود را به انجام این کار اختصاص دهید. به عنوان نمونه، می‌توانید روزی یکی از قوانین دستور زبان انگلیسی را فراگرفته یا پنج مثال یا تمرین مرتبط را انجام دهید. به علاوه، با رعایت قواعد دستوری، می‌توانید هر روز یک مطلب کوتاه بنویسید.

استفاده از منابع معتبر

استفاده از منابع معتبر

استفاده از منابع معتبر از مهم‌ترین عواملی است که به یادگیری هر چه بهتر قواعد و قوانین گرامر زبان انگلیسی کمک می‌کند. به همین دلیل، در این جا تلاش کرده‌ایم تعدادی از مفیدترین منابع مربوطه را به شما معرفی می‌کنیم. استفاده از وب‌سایت‌ها و دوره‌های آموزشی یاد شده، روند یادگیری دستور زبان انگلیسی را تسریع خواهد کرد. منابع پیشنهادی ما عبارتند از:

Grammar Bytes

برخورداری از دروس کوتاه، لحن دوستانه و تمرینات تعاملی از ویژگی‌های جالب و کاربردی این وب‌سایت به حساب می‌آیند.

5 Minute English

در نگاه نخست، شاید طراحی این وب‌سایت چندان فانتزی به نظر نرسد. با این حال، در زمینه معرفی و بررسی اشتباهات رایج و نکات دستوری، اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

British Council

وب‌سایت British Council یکی از بهترین منابعی است که می‌تواند در آموزش گرامر زبان انگلیسی موثر باشد. این وب‌سایت، اطلاعات قابل توجهی را در زمینه نکات دستوری در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. کافی است، سطح خود را انتخاب کرده و موضوعات آموزشی مربوطه را بررسی کنید.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن

Grammar Girl

مجموعه وبلاگ‌ها و پادکست  Grammar Girl، با لحنی دوستانی و موجز و ترفندهایی سرگرم کننده، قواعد گرامر زبان انگلیسی و علائم نگارشی را به مخاطبان آموزش می‌دهد. ترکیب این عوامل، یادگیری و به خاطر سپردن قوانین دستور زبان را به مراتب ساده‌تر می‌کند.

English Grammar 101

ممکن است شما نیز جزء افرادی باشید که یادگیری با کتاب را ترجیح می‌دهند. در این صورت، بهتر است کتاب English Grammar 101 را تهیه کنید. هر یک از فصل‌های این کتاب به روش قابل درکی طراحی شده و تنها یک موضوع را در برمی‌گیرند. تمرینات هر فصل برای سنجش میزان درک شما از موضوع ارائه می‌شود. کوتاه بودن فصل‌ها موجب می‌شود که بتوانید هر روز، یکی از مباحث را بررسی کنید.

Alison English Grammar Courses

برخی افراد، تمایلی ندارند روند یادگیری گرامر زبان انگلیسی را به تنهایی دنبال کنند. کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین و رایگان Alison برای این قبیل افراد طراحی شده است. به طور معمول، این دوره‌ها شامل تماشای فیلم و انجام تکالیف است. در طول هر یک از کلاس‌ها، شما می‌توانید با سایر زبان‌آموزان و آموزگاران ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را مطرح کنید.

Education First English Grammar Guide

این وب‌سایت، با ارائه مطالب کوتاه و آموزنده، گرامر زبان انگلیسی را با ذکر مثال و به شکلی کاربردی به مخاطب انتقال می‌دهد.

Oxford English Grammar Course

مجموعه وب‌سایت و کتاب‌های آموزشی آکسفورد از بهترین منابع یادگیری گرامر زبان انگلیسی به حساب می‌آیند. این وب‌سایت، با در اختیار گذاشتن تمرین‌های تعاملی به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا هر یک از قوانین دستور زبان را به خوبی درک کنند.

EGO4U

اگر شما هم به یادگیری گرامر زبان انگلیسی در فضای آنلاین علاقه دارید، توصیه می‌کنیم به صفحه EGO4U سری بزنید. این صفحه، شامل همه مواردی است که بهبود دستور زبان انگلیسی شما را به صورت آنلاین امکان‌پذیر می‌کند.

Daily Grammar

این وب‌سایت، با ارائه محتوایی ساده در قالب بیش از 400 درس به بهبود گرامر و آشنایی با اصطلاحات رایج زبان انگلیسی کمک می‌کند.

EnglishClub

وب‌سایت EnglishClub هم با ارائه درس‌هایی ساده به یادگیری گرامر زبان انگلیسی کمک می‌کند. برخی از دروس این وب‌سایت، دارای آزمون‌هایی است که ارزیابی میزان پیشرفت و درک قواعد دستور زبان را امکان‌پذیر می‌کند.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی با پادکست صوتی

YouTube

بسیاری از افراد، به جای مطالعه یا شنیدن مطالب آموزشی، ترجیح می‌دهند از محتوای بصری استفاده کنند. به این دسته از افراد، توصیه می‌کنیم کانال‌های یوتیوب را دنبال کنند. کافی است در قسمت جستجو، عبارت grammar lesson را وارد کنید. به این ترتیب، می‌توانید ویدیوهای آموزش گرامر زبان انگلیسی را مشاهده کنید.

My English Pages

این نیز یکی از بهترین منابعی است که با ارائه بخش‌های مختلف و توضیحات مفید به شما کمک می‌کند، گرامر زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید.

edX MOOCs

در این پلت‌فرم با عناوین و دوره‌های متنوعی آشنایی خواهید یافت. با انتخاب هر یک از دوره‌های ارائه شده، می‌توانید قواعد زبان انگلیسی را بسته به نیاز و سطح خود بیاموزید.

Free English Study

در این وب‌سایت، کلیه قواعد دستوری در گروه‌های مختلف و برای سطوح گوناگون طبقه‌بندی شده‌اند. به این ترتیب، کلیه مخاطبان از مبتدی تا پیشرفته می‌توانند از مطالب آموزشی این سایت بهره ببرند.

Passport To English

این یک دوره کامل تعلیم زبان انگلیسی است که از طریق تمرین واژگان، آموزش گرامر، ارائه دستورالعمل‌های کاربردی، بازی، محتوای صوتی و متنی به شما کمک می‌کند تا سطح دانش انگلیسی خود را ارتقاء دهید.

LEO Network

این پلت‌فرم آنلاین، برقراری ارتباط با سایر زبان‌آموزان، بهبود مهارت‌های نوشتاری و گسترش فرهنگ واژگان انگلیسی را برای شما امکان‌پذیر می‌کند.

سخن آخر

به خاطر داشته باشید، یادگیری هر زبان جدید، دریچه‌ای تازه به سمت دنیایی شگفت‌انگیز و نو را به روی شما می‌گشاید. آشنایی با زبان‌های مختلف، برقراری ارتباط با بخش‌های تازه‌ای از جهان و گروه‌های متفاوتی از مردمان را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. قواعد دستوری را می‌توان سنگ بنای یک زبان دانست. بنابراین، تسلط کامل به هر زبانی، نیازمند آموختن قوانین گرامری آن است.

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی، کافی است برنامه‌ریزی دقیق داشته و پشتکار و اهتمام لازم را به‌کار گیرید. تماشای فیلم‌ها و ویدیوهای تهیه شده به زبان انگلیسی و همچنین، صحبت کردن با افراد مسلط به این زبان، به شما کمک خواهد کرد تا با جنبه‌های کاربردی قواعد دستوری آشنا شوید. این از موثرترین روش‌هایی است که به پیشرفت مهارت‌های گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن شما کمک خواهد کرد.

مقاله قبلی
آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن
مقاله بعدی
معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی
فهرست