برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای یادگیری زبان

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای یادگیری زبان

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال از کاربردی‌ترین و قابل اعتمادترین شیوه‌هایی است که به سازمان‌دهی فعالیت‌های مرتبط با یادگیری زبان کمک می‌کند. این سیستم برنامه‌ریزی را می‌توان برای کلیه امور به‌کار گرفت. در زندگی پرمشغله امروزی، مدیریت زمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بسیاری از افراد به دلیل عدم موفقیت در انجام این کار نمی‌توانند به اهداف خود دسترسی یابند. در بسیاری از مواقع، تنوع فعالیت‌های روزانه و تداخل آن‌ها با یکدیگر موجب ایجاد برخی بی‌نظمی‌ها می‌شود. اغلب افراد، ممکن است حتی متوجه بی‌نظمی موجود نشده و تصور کنند که همه کارها روی روال مورد نظرشان انجام می‌شود. استفاده از بولت ژورنال به این افراد کمک می‌کند تا عملکرد گذشته، حال و آتی خود را به دقت زیر نظر داشته باشند.

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال، یک روش برنامه‌ریزی غیر دیجیتالی و کاغذی است که به شکل قابل توجهی می‌تواند براساس شرایط، موقعیت، تمایلات و کاراکتر شما شکل گیرد. نخستین بار، فردی به نام «رایدر کرول» این سیستم را طراحی کرد. رایدر کرول از اختلال تمرکز و پیش فعالی رنج می‌برد. به همین دلیل، در دوران دبیرستان و پس از آن نیاز به برنامه‌ریزی را در روند فعالیت‌های آموزشی خود احساس کرد. همین امر موجب شد که دفترچه‌ای را برای انجام این کار در نظر گرفته و اعمال روزانه خود را در آن سازمان‌دهی کند. بعدها، انجام این کار به شدت مورد استقبال دوستان وی قرار گرفت. این موضوع تا اندازه‌ای پیش رفت که آن‌ها انجمنی را با نام «بولت ژورنال»  پایه‌ریزی کردند.

رایدر در این باره می‌گوید، « برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال به شما کمک می‌کند تا گذشته خود را مرور کرده، فعالیت‌های کنونی خویش را سازمان‌دهی کرده و برای آینده برنامه‌ریزی کنید.»

در واقع، بولت ژورنال دفتر یا دفترچه‌ای است که براساس کارها، شخصیت و نیازهای افراد طراحی می‌شود. بنابراین، منحصر به فرد بودن از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که آن را از دفترچه‌های آماده موجود در بازار متمایز می‌کند.

بولت ژورنال برای چه افرادی مناسب است؟

واقعیت این است که برنامه‌ریزی دقیق به هر فردی کمک می‌کند تا امور مختلف خود از جمله یادگیری زبان را به بهترین نحوی انجام داده و در آن به موفقیت دست یابد. بنابراین، برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای کلیه افراد مفید خواهد بود. با این حال، افرادی که به فهرست‌بندی و یادداشت برداری علاقه دارند از اصلی‌ترین مخاطبان این سیستم به حساب می‌آیند. برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال از مفیدترین و جذاب‌ترین شیوه‌هایی است که در این دنیای دیجیتالی، پیچیده و پر هیاهو به شما کمک می‌کند تا عملکرد گذشته، حال و آینده خود را ثبت و ارزیابی کنید.

حتما بخون  بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

روش تنظیم بولت ژورنال

روش تنظیم بولت ژورنال

تنظیم یک بولت ژورنال کار ساده‌ای است. کافی است برای هر یک از بخش‌های یادگیری زبان، تعدادی نشانه‌های نمادین را انتخاب کنید. سپس، کلید واژه‌های مربوط به هر یک از علائم را در مقابل آن‌ها یادداشت کنید. پس از انجام این کار، لازم است برای فعالیت‌های خود فرمت مناسبی را در نظر بگیرید. با این حال، واقعا لازم نیست آن را به طور دقیق و بی‌کم و کاست رعایت کنید.

در اصل، پیشنهاد می‌شود روش‌ها و فرمت‌های گوناگونی را امتحان کرده و در نهایت به مناسب‌ترین و عملی‌ترین ساختار و فرمت شخصی دسترسی یابید. بسته به تمایل شما، بولت ژورنال ممکن است به یک اثر هنری تبدیل شده یا بی‌نهایت ساده باشد.

به خاطر داشته باشید که تزئینات متعدد و چشم‌نواز، کاربرد آن را تغییر نخواهد داد. ایجاد بولت ژورنال به روش رایدر بر مبنای تقسیم اهداف بزرگ به هدف‌های کوچک‌تر صورت می‌گیرد. بدیهی است که با گذشت زمان، کاربران روش‌های خلاقانه و متعددی را دنبال کرده و هر شخصی بسته به سلیقه و نیاز خویش دفتر خود را طراحی کرده است. برای تنظیم یک بولت ژورنال، ابتدا لازم است صفحات اصلی را مشخص کرده و پس از آن به سراغ صفحات جانبی بروید.

تعیین برخی نشانه‌های نمادین

در این جا فهرستی از علائم و نشانه‌های نمادین و مفاهیم مرتبط با آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم. طبیعی است که برای یادگیری زبان، شما می‌توانید علائم دلخواه خود را طرح‌ریزی کرده و بولت ژورنال خویش را شخصی‌سازی کنید.

  • نقطه: کار یا وظیفه
  • دایره: رویدادهای مهم
  • ضربدر: کار یا وظیفه انجام شده
  • ستاره: وظایف مهم
  • فلش: کاری که به آینده موکول شده است.
  • خط فاصله: یادداشت

فهرست‌بندی

برای فهرست‌بندی ابتدا باید صفحات دفتر خود را شماره‌گذاری کرده و هر صفحه را به بخشی از فعالیت‌های مرتبط با یادگیری زبان اختصاص دهید. در این میان، چند صفحه را برای ذکر شماره صفحات و عناوین فعالیت‌ها در نظر بگیرید. با انجام این کار، به راحتی می‌توانید به صفحه و عنوان مورد نظر دسترسی داشته و فعالیت‌های خود را بررسی کنید. با توجه به آن چه گفته شد، شماره‌گذاری صفحات، ذکر عنوان و تاریخ از مهم‌ترین نکاتی است که به فهرست‌بندی دقیق کمک خواهد کرد.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

برنامه‌ریزی سالیانه

در هنگام تنظیم یک بولت ژورنال، لازم است بخشی را به چشم‌انداز و اهداف سالیانه خود اختصاص دهید. به این ترتیب، پس از گذشت یک سال به راحتی می‌توانید فعالیت‌های خود را با اهداف پیش‌بینی شده تطبیق داده و میزان موفقیت خویش را برآورد کنید. در بخش برنامه‌ریزی سالیانه، نیازی نیست به جزئیات بپردازید. کافی است کلیت عملکرد مورد نظر خود را ترسیم کنید. به عنوان مثال، شما تصمیم دارید در سال آتی مهارت خواندن زبان مورد نظر خود را تقویت کنید.

برنامه‌ریزی ماهیانه

احتمالا به خوبی می‌دانید که موفقیت در فرآیند یادگیری زبان هم درست مانند هر کار مهم دیگری نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است. بنابراین، در آغاز هر ماه باید چشم‌انداز و اهداف ماهیانه خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، برای تقویت مهارت خواندن، لازم است در ماه‌های پیش رو به مطالعه کتاب‌‌ها و منابع خاصی بپردازید. برای دستیابی به این هدف، شما می‌توانید برای هر ماه یک کتاب را در نظر بگیرید.

برنامه‌ریزی روزانه

در بخش برنامه‌ریزی روزانه لازم است وظایف و تکالیف خود را با ذکر جزئیات یادداشت کنید. به عنوان مثال، مشخص کنید در هر روز چند صفحه از کتاب مشخص شده را مطالعه خواهید کرد. به علاوه، برنامه دقیقی را برای یادگیری واژگان جدید آن کتاب در نظر بگیرید.

صفحات جانبی

در بخش صفحات جانی لازم است مسیر دستیابی به اهداف طولانی مدت یا کوتاه مدت خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، برای یادگیری زبان به منابعی نظیر فیلم، سریال، کتاب، ویدیو، پادکست و فایل‌های صوتی نیازمندید باید آن‌ها را تعیین کرده و در برنامه روزانه یا هفتگی خود بگنجانید. شاید هم لازم باشد در کلاس به‌خصوصی ثبت نام کنید. برای انجام امور به بهترین نحو ممکن، باید مسیر حرکت و پیش‌نیازهای لازم را با دقت هر چه تمام‌تر تعیین کنید.

عادت سنج

مسلما، در روند آموزش زبان انگلیسی تمایل دارید رفتارهایی را به بخشی از عادات خود تبدیل کنید. بنابراین، لازم است به دقت درباره عادات دلخواه خود فکر و تصمیم‌گیری کنید. به عنوان مثال، ممکن است تمایل داشته باشید تماشای روزانه یک ویدیو یا مطالعه چند صفحه کتاب به زبان مقصد را به عادتی همیشگی تبدیل کنید. یا شاید دوست داشته باشید، فکر کردن به زبان هدف را به عادتی جدایی ناپذیر تبدیل کنید. اطمینان داشته باشید، خواسته شما هر چه که باشد با برنامه‌ریزی و پشتکار محقق خواهد شد. کافی است، در بولت ژورنال خود صفحاتی را به فهرست عادات دلخواه خود اختصاص داده و به تدریج در جهت دستیابی به آن‌ها گام بردارید.

حتما بخون  چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ (5 راهکار مهم)

نکات کاربردی

نکات کاربردی
  • روزانه زمان کوتاهی را به بررسی و تکمیل بولت ژورنال خود اختصاص دهید. به این ترتیب، از تکمیل وظایف و تکالیف مرتبط با یادگیری زبان اطمینان خواهید یافت. با این حال، ممکن است گاهی نتوانید این کار را به طور مرتب و پیوسته انجام دهید. نگران نباشید! کافی است در اولین فرصت دفترچه خود را بررسی و کامل کنید.
  • درباره عملکرد خود سخت‌گیر نباشید. در مسیر زبان‌آموزی، کوچک‌ترین گام‌ها هم می‌توانند شما را ذره‌ای به موفقیت نزدیک‌تر کنند. سخت‌گیری زیاد ممکن است در طولانی مدت به دلسردی بیانجامد.
  • تنبلی را کنار بگذارید. سخت‌گیر نبودن به معنای آن نیست که می‌توانید هر وقت و به هر میزان که بخواهید روند یادگیری زبان را تعطیل کنید. بهتر است تنبلی را کنار گذاشته و تا جای ممکن، برنامه خود را به شکلی دقیق دنبال کنید.
  • برای پیشرفت‌های کوچک و بزرگ جشن بگیرید! به خاطر داشته باشید، هر میزان پیشرفتی حائز اهمیت است. برای بالا بردن انگیزه، بهتر است کوچک‌ترین گام‌ها را هم به حساب آورده و آن‌ها را پاس بدارید. برای انجام این کار، می‌توانید هر از چندی خود را با هدیه‌ای کوچک خوشحال کنید!

سخن آخر

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال به شکل قابل توجهی در ایجاد تعهد لازم برای یادگیری زبان موثر است. در عین حال، انجام این کار شما را با موفقیت‌های کوچک و بزرگ به دست آمده در مسیر آموزش آشنا کرده و میزان انگیزه و رضایت‌مندی شما را از عملکرد خویش افزایش خواهد داد. با گذشت زمان، شما می‌توانید چالش‌های پشت سر گذاشته را بررسی کنید. به این ترتیب، به خوبی متوجه خواهید شد که اوقات خود را به بطالت سپری نکرده‌اید. فراموش نکنید، برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال از جمله کارهایی است که به شما کمک می‌کند تا در مسیر یادگیری زبان میان اهداف و عملکرد خود تعادل ایجاد کرده و کنترل زمان را در دست داشته باشید.

مقاله قبلی
چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)
مقاله بعدی
چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟