1. خانه
  2. وبلاگ
  3. چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟ (تقویت املا انگلیسی)

برخی از افراد با وجود برخورداری از دانش نسبی درباره زبان مقصد، ممکن است به املا آن تسلط نداشته باشند. در واقع، بسیاری از زبان‌آموزان از مهارت هجی کردن لغات بی‌بهره‌اند. این امر می‌تواند طی سال‌ها و در اثر عادات نادرست آموزشی پدید آمده باشد.

امروزه، اغلب افراد در هنگام رد و بدل کردن پیام‌ها از برخی کلمات اختصاری استفاده می‌کنند. این واژگان غالبا بدون توجه به قوانین نگارشی به‌وجود آمده و به مرور زمان دانسته‌های ما در زمینه دیکته لغات را کاهش می‌دهند.

واضح است که املا زبان یکی از مهارت‌های زبان‌آموزی است که به دلیل کاربردی و بارز بودن می‌تواند در معرفی قابلیت‌های فردی نقش مهمی را ایفا کند. از آن جا که نگارش به زبان هدف از اصلی‌ترین راه‌های برقراری ارتباط به حساب می‌آید، کافی است کلمه‌ای را اشتباه بنویسید تا همه مخاطبان از آن آگاهی یابند. این موضوع، درباره مهارت‌های شما قضاوت منفی را ایجاد خواهد کرد. در عین حال، املا اشتباه ممکن است در انتقال پیام نادرست به مخاطب نیز تأثیرگذار باشد.

بی‌ترید، استفاده از املا صحیح کلمات با میزان هوش افراد ارتباط چندانی ندارد. با این حال، در موفقیت‌های آکادمیک و مرتبط با کسب و کار به شدت تأثیرگذار است. کاهش اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین پیامدهای عدم توانایی در هجی کردن درست لغات به حساب می‌آید.

در صورت تکرار این مشکل، ممکن است فرد به طور کلی از نوشتن افکار و ایده‌های خود اجتناب کرده یا از ساختار، جملات و واژگان به مراتب ساده‌تری استفاده کند. این امر در جلوگیری از پیشرفت مهارت‌های کلامی وی نیز موثر خواهد بود. لازم است به خاطر داشته باشید، بهبود و یادگیری املا زبان از آن دسته مهارت‌هایی است که نیازمند تمرین و به‌کارگیری تکنیک‌های آموزشی است.

هجی کردن

هجی کردن املا در زبان انگلیسی

اغلب زبان‌آموزان در هر سطح و با هر میزان مهارتی در زمینه هجی کردن کلمات و املا زبان با مشکل مواجه هستند. فارغ از حوزه زبان‌آموزی، بسیاری از افراد بومی هم ممکن است با این چالش دست به گریبان باشند. بنابراین، تمرین این مهارت از اصلی‌ترین راه‌کارهای تقویت املا زبان به حساب می‌آید. با این حال، موفقیت در این زمینه نیازمند به‌کارگیری روش‌هایی است که در این مطلب با آن‌ها آشنایی خواهید یافت.

روش‌های موثر برای یادگیری املا زبان

پیش از هر چیز، لازم است به خاطر داشته باشید که همه اشتباه می‌کنند. بنابراین، بروز برخی مشکلات نگارشی امری کاملا طبیعی است. به این ترتیب، می‌توانید اعتماد به نفس و انگیزه خود را تقویت کرده و با اطمینان کامل در جهت بهبود این مهارت گام بردارید. از موثرترین راه‌کارهای بهبود یادگیری املا زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حتما بخون  روزی چند ساعت زبان بخوانیم؟ (3 نکته مهم)

مطالعه مداوم

به خاطر داشته باشید، مطالعه مداوم و درست خواندن به شکل قابل توجهی در بهبود و یادگیری املا زبان تأثیرگذار است. خواندن متون به آشنایی هر چه بیش‌تر با واژگان زبان کمک کرده و حافظه تصویری فرد را تقویت می‌کند. فراموش نکنید، یادگیری هر یک از مهارت‌ها باید سرگرم کننده هم باشد.

به همین منظور، برای مطالعه می‌توانید کتاب‌ها، سایت‌ها و منابع مورد علاقه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، داستان‌های کوتاه و جذاب، رمان‌های جالب و معروف و مطالب منتشر شده در وب‌سایت‌های مختلف و مطابق با سلایق شما از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانند به تقویت مهارت‌های خواندن و نوشتن شما کمک کنند.

نوشتن، نوشتن و نوشتن

برای بهبود توانایی نگارش و املا زبان، بیش از هر چیز باید روی نوشتن تمرکز کنید. نگران نباشید! برای انجام این کار، لازم نیست نویسنده ماهری باشید. کافی است هر روز یک صفحه از مطالب خوانده شده را انتخاب کرده و چکیده آن را روی کاغذ یا در لپ‌تاپ بازنویسی کنید. حتی رونویسی مطالب مورد نظر هم به تقویت املا زبان کمک می‌کند.

شناسایی اشتباهات پرتکرار

شناسایی اشتباهات پرتکرار از بهترین روش‌های تقویت املا زبان به حساب می‌آید. با اندکی بررسی می‌توان دریافت که الگوی تکرار اشتباهات هر فردی با دیگری تفاوت دارد. به این ترتیب، هر یک از زبان‌آموزان باید غلط‌های املایی خود و الگوی مشترک آن را پیدا کنند. تمرین مداوم و دقت در نگارش واژگان از موثرترین راه‌کارهایی است که رفع این قبیل اشتباهات را امکان‌پذیر می‌کند.

بررسی و تصحیح املای سایر افراد

بررسی و تصحیح املای سایر افراد از روش‌های موثری است که به تقویت مهارت نوشتن کمک می‌کند. این تکنیک، به ویژه برای زبان‌آموزان متوسط و حرفه‌ای کارایی دارد.

شرکت در آزمون‌های آنلاین

ارزیابی مهارت‌ها و آشنایی با نقاط ضعف و اشتباهات از موثرترین روش‌هایی است که به بهبود یادگیری کمک می‌کند. شرکت در آزمون‌های آنلاین هم از جمله اقداماتی است که سنجش توانایی‌های افراد را امکان‌پذیر می‌سازد. با توجه به رایگان بودن اغلب آزمون‌های آنلاین می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف این کار را تکرار کرد.

حتما بخون  آموزش زبان انگلیسی در خواب واقعیت دارد؟

تزئین محیط اطراف با املا واژگان دشوار

برای انجام این کار، می‌توانید از کاغذهای پشت چسب‌دار (Post-it) استفاده کنید. کافی است از کلماتی که دارای املا سختی هستند، فهرستی درست کرده و هر یک از آن‌ها را روی یک برگ کاغذ پشت چسب‌دار بنویسید.

یادداشت‌ها را در اطراف خود و به شکلی نصب کنید که در هر زمان قادر به مشاهده آن‌ها باشید. در طول روز و در خلال انجام تکالیف و امور روزانه، املا یکی از کلمات را پیوسته در ذهن خود یا روی کاغذ تکرار کنید. به تدریج می‌توانید کلمات را با واژگان جدید جایگزین کرده و مهارت خود را در نگارش بهبود بخشید.

آشنایی با پسوندها، پیشوندها

اغلب واحدهای زبانی براساس محل قرارگیری در کلمه به گروه‌هایی نظیر پسوندها و پیشوندها تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از پیشوندها معنای خاصی را به کلمه بخشیده و همواره در ابتدای آن قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، پسوندها در انتهای لغات جا گرفته و به جای تغییر معنای کلمات، نقش دستوری یا گرامری آن‌ها را دگرگون می‌کنند.

آشنایی با اجزاء کلمه در پیش‌بینی معنا و نگارش صحیح موثر خواهد بود. با جستجو در گوگل، می‌توانید به فهرست کامل پیشوندها، پسوندها، مثال‌های مناسب و معانی آن‌ها دسترسی داشته باشید.

به خاطر سپردن استثناها

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، آشنایی با قوانین تلفظ و هجی کردن کلمات به یادگیری املا زبان کمک می‌کند. با این حال، هر قانونی شامل استثناهایی است که باید آن‌ها را نیز به خوبی به خاطر بسپارید. به عنوان مثال، کلمات « heigh» و « weird» از نظر نگارش با یکدیگر تشابه دارند. با وجود این، تلفظ این دو واژه کاملا متفاوت است.

استفاده از جدول کلمات متقاطع

استفاده از جدول کلمات متقاطع از سرگرم کننده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های تقویت املا زبان به حساب می‌آید. به علاوه، انجام این کار به بهبود اطلاعات عمومی شما نیز کمک می‌کند.

تماشای فیلم همراه با زیرنویس زبان اصلی

انجام سرگرم کننده‌ترین کارها هم می‌تواند در پیش‌برد مهارت‌های خواندن و نوشتن موثر باشد. تماشای فیلم، سریال و کارتون همراه با زیرنویس زبان اصلی از بهترین روش‌ها به حساب می‌آید. در عین حال، این کار به بهبود تلفظ واژگان هم کمک می‌کند.

حتما بخون  برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای یادگیری زبان

عضویت در برخی وب‌سایت‌ها

وب‌سایت‌هایی نظیر آکسفورد یا وبستر، از طریق ایمیل برای مشترکان خود روزانه لغاتی را ارسال می‌کنند.مانند آن چه در بالا گفته شد، شما می‌توانید هر یک از کلمات جدید و معانی آن‌ها را روی یک برگ کاغذ برچسب نوشته و در اطراف میز تحریر یا میز کار خود بچسبانید. مشاهده دائمی این برچسب‌ها به ثبت املا کلمات در ذهن شما کمک خواهد کرد.

مقابله با مشکلات متداول یادگیری

مقابله با مشکلات متداول یادگیری املا زبان

بسیاری از افراد در مسیر آموزش زبان انگلیسی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. تداوم این مسائل به اختلال در یادگیری منجر می‌شود. بنابراین، مقابله با این قبیل چالش‌های متداول و تلاش برای درمان آن‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که به تقویت مهارت‌های گوناگون از جمله املا زبان کمک خواهد کرد. از رایج‌ترین مشکلات یادگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیسلکسیا یا خوانش‌پریشی

دیسلکسیا یا خوانش‌پریشی یکی از اختلالات یادگیری است که روان‌خوانی، درک مطلب، حافظه کوتاه مدت و املا زبان را دچار اشکال می‌کند.

اختلال هماهنگی رشدی (DCD)

اختلال هماهنگی رشدی (DCD) نوعی اختلال عصبی مزمن است که از کودکی شروع می‌شود. در صورت وجود این مشکل، پیام‌های عصبی به شکل دقیقی به اندام‌ها منتقل نمی‌شود. ضعف در حافظه طولانی مدت و کوتاه مدت و مشکلات فهم حروف اولیه سیستم نوشتاری و الفبای لاتین و همچنین اعداد از متداول‌ترین مشکلاتی هستند که به واسطه این اختلال بروز می‌کنند.

اختلال کم‌توجهی یا بیش‌فعالی

اختلال کم‌توجهی یا بیش‌فعالی (ADHD) با کاهش دقت و تمرکز توأم است. مشکل در یادگیری اعداد، لغات، درک مطلب و املا زبان از پیامدهای این اختلال به حساب می‌آیند.

سخن آخر

با توجه به آن چه گفته شد، یادگیری املا زبان و تقویت مهارت نوشتن نیازمند دقتی مداوم و به‌کارگیری پشتکار مستمر است. موفقیت در این امر، مستلزم انجام تمرین‌های پیاپی و تلاش برای فائق آمدن به مشکلات و اختلالات یادگیری است.

بسیاری از افراد، آموزش املا زبان را تلاشی بی‌ثمر و کسل کننده تصور می‌کنند. برای جلوگیری از چنین برداشتی، پیشنهاد می‌کنیم فرآیند یادگیری را تا جای ممکن سرگرم کننده و جذاب کنید. انجام این کار، علاوه بر تقویت دیکته در بهبود روحیه و بالا بردن انگیزه شما هم تأثیرگذار خواهد بود.

مقاله قبلی
متدهای آموزش زبان انگلیسی (بهترین ها و جدیدترین ها)
مقاله بعدی
برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای یادگیری زبان
فهرست