چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

چگونه کلمات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

تسلط بر واژگان انگلیسی رویای هر زبان‌آموزی است. با این حال، یادگیری زبان به شیوه‌ای موثر و به خاطر سپردن کلیه لغات، چالشی است که بسیاری از زبان‌آموزان دائما با آن دست به گریبان هستند. اغلب افراد، در هنگام نگارش یا مکالمه، متوجه می‌شوند بسیاری از واژگان را از خاطر برده‌اند. در واقع، فراموش کردن لغات انگلیسی از متداول‌ترین مشکلات زبان‌آموزان است. در این مطلب تلاش خواهیم کرد علاوه بر آشنایی با دلایل این امر به معرفی روش‌های موثری برای مقابله با آن بپردازیم. برای شروع آموزش زبان انگلیسی روی کن-دو حساب کنید.

چرا واژگان انگلیسی را به سرعت فراموش می‌کنید؟

چرا واژگان انگلیسی را به سرعت فراموش می‌کنید؟

یادگیری کلمات به صورت جداگانه و خارج از کانتکست، یکی از روش‌های متداول یادگیری واژگان انگلیسی است. در این روش، اغلب افراد تلاش می‌کنند فهرستی از واژگان غیر مرتبط را به خاطر بسپارند. بسیاری از زبان‌آموزان، لغات جدید را در دفترچه‌ای یادداشت کرده و سعی می‌کنند آن‌ها را حفظ کنند.

برخی افراد هم وجود دارند که مستقیما به سراغ لغت‌نامه رفته و تلاش می‌کنند از این طریق کلمات جدید را بیاموزند. متاسفانه، این از شیوه‌های رایجی است که در کلاس‌های سنتی برای یادگیری کلمات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واقعیت این است که به‌کارگیری این روش کاملا ناکارآمد بوده و تنها زمان شما را هدر خواهد داد. موضوع این است که هر کلمه‌ای در بافت و کانتکست ویژه‌ای معنا می‌یابد. بنابراین، یادگیری کلمات به صورت مجزا از اصلی‌ترین دلایل فراموش کردن آن‌ها به حساب می‌آید.

اهمیت کانتکست در به خاطر سپردن واژگان چیست؟

اهمیت کانتکست در به خاطر سپردن واژگان چیست؟

برای پاسخ دادن به این پرسش، ابتدا باید توجه کنید، در هنگام به خاطر سپردن کلمات به صورت مجزا دقیقا چه اتفاقی می‌افتد:

شما با کاربردهای رایج کلمات و نحوه به‌کارگیری آن‌ها در متن آشنا نخواهید شد.

به خاطر سپردن فهرست عریض و طویل کلمات جداگانه و خارج از متن یک چیز است و آشنایی با نحوه به‌کارگیری منطقی آن‌ها در جمله چیزی دیگر! در واقع، شما برای انتقال موفقیت آمیز افکار و ایده‌های خود در مکالمات روزانه باید نحوه صحبت کردن افراد بومی و انگلیسی زبان را بیاموزید. این به معنای آن است که باید بتوانید کلمات منفرد را به بهترین نحو با یکدیگر ترکیب کرده و از دستور زبان صحیحی استفاده کنید.

با توجه به آن چه گفته شد، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت در صورت حفظ کردن واژگان مجزا، احتمالا به سختی قادر به انجام موارد فوق خواهید بود. بدیهی است که اغلب کلمات از معانی بسیار متنوعی برخوردار هستند. کلمات در متن و در ارتباط با کانتکست معنا می‌یابند. بنابراین، بهترین روش آشنایی با مفاهیم گوناگون واژگان این است که آن‌ها را در بافت محتوا بیاموزید.

حتما بخون  معرفی 10 اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی

به خاطر آوردن معانی کلمات مجزا کار دشواری است.

براساس نظر کارشناسان، ظرفیت مغز انسان برای یادگیری نامحدود است. با این حال، واقعیت این است که حافظه ما مثل کامپیوتر عمل نمی‌کند. یعنی نمی‌توان انتظار داشت موضوعی را بیاموزیم و تا ابد در هر لحظه‌ای که بخواهیم به آن دسترسی داشته باشیم. مطالعات نشان داده‌اند، اغلب آموخته‌های انسان در حافظه طولانی مدت او ذخیره نمی‌شوند. برای انجام این کار، لازم است میان اطلاعات به‌دست آمده لینک یا ارتباطی منطقی ایجاد شود. به همین دلیل است که کلمات جداگانه به مراتب کم‌تر از واژگان داخل متن به فراموشی سپرده می‌شوند.

آموزش عبارات در کانتکست، بهترین راه به خاطر سپردن کلمات انگلیسی

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، آموزش عبارات در کانتکست و محتوای مرتبط بهترین روش برای یادگیری کلمات انگلیسی خواهد بود.

1.     برخلاف کلمات، به خاطر آوردن عبارات آسان‌تر است.

چنان که قبلا هم اشاره شد، برقراری ارتباط منطقی میان اطلاعات به ثبت آن‌ها در حافظه طولانی مدت کمک می‌کند. بنابراین، ایجاد تصویری ماندگار از بهترین روش‌های به خاطر سپردن کلمات به حساب می‌آید. برای به خاطر سپردن هر چه بهتر عبارات انگلیسی، بهتر است داستان کلی آن را در ذهن خود ثبت کنید. به این ترتیب، در مدت نسبتا کوتاهی می‌توانید تعداد قابل توجهی عبارت و اصطلاح کاربردی را به خاطر سپرده و در موقعیت مناسب از آن‌ها استفاده کنید.

2.     یادگیری عبارات به آشنایی با قواعد دستوری کمک می‌کند.

آشنایی با قواعد دستوری از مزایای یادگیری و به خاطر سپردن عبارات و اصطلاحات است. همراه با فراگیری جملات کوتاه و عبارات انگلیسی، به تدریج با بخش قابل توجهی از ساختار گرامری این زبان نیز آشنایی خواهید یافت. مجموع این عوامل به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های گوناگون برای پاسخ‌گویی آماده باشید.

3.     یادگیری عبارات و اصطلاحات به بهبود مکالمه و مهارت‌های نوشتاری شما کمک خواهد کرد.

به خاطر سپردن عبارات و اصطلاحات و یادگیری آن‌ها در ارتباط با متن و کانتکست در بالا بردن مهارت‌های مکالمه و نوشتن به زبان انگلیسی نیز موثر خواهد بود. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا نحوه نگارش و صحبت کردن خود را طبیعی‌تر کرده و آن را به سبک و سیاق رایج افراد بومی نزدیک‌تر کنید.

حتما بخون  متدهای آموزش زبان انگلیسی (بهترین ها و جدیدترین ها)

روش یادگیری عبارات و کلمات انگلیسی در کانتکست

روش‌های یادگیری عبارات و کلمات انگلیسی در کانتکست عبارتند از:

1.     توجه به عبارات

در هنگام مطالعه یا گوش کردن به محتوای انگلیسی، لازم است عبارات و اصطلاحات کاربردی را به خوبی شناسایی کنید. این قبیل عبارات، اغلب به وسیله افراد بومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای آشنایی با مفهوم کامل آن‌ها، بهتر است با حوصله و دقت در اینترنت جستجو کنید. با گذشت زمان، این عبارات و اصطلاحات به اندازه کافی برای شما تکرار شده و در ذهن شما نقش می‌بندند.

2.     یادداشت برداری کلید موفقیت

برای آن که مجموعه کاربردی و قابل اتکایی را به‌دست آورید، لازم است عبارات تازه را یادداشت کنید. به این ترتیب، می‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته و آن‌ها را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید، موثرترین راه به خاطر سپردن و آشنایی با معانی عبارات این است که آن‌ها را در متن و با توجه به کانتکست بیاموزید. روش یادداشت‌برداری سنتی هنوز هم می‌تواند موثر باشد. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم، یادداشت‌برداری دیجیتال را هم امتحان کنید.

3.     مرور منظم عبارات و اصطلاحات

برای این که بتوانید عبارات جدید را به‌خاطر بسپارید، باید آن‌ها را به طور مرتب مرور کنید. برای انجام این کار، لازم است روزانه اندکی وقت بگذارید و با ساخت جملات جدید، عبارات انگلیسی را تمرین کرده و آن‌ها را با صدای بلند تکرار کنید.

4.     استفاده از عبارات جدید در مکالمات روزمره

استفاده از عبارات جدید در مکالمات روزمره از مهم‌ترین روش‌هایی است به ثبت هر چه بهتر واژگان در ذهن شما کمک می‌کند. واقعیت این است که هدف اصلی زبان‌آموزان از یادگیری عبارات و اصطلاحات جدید این است که بتوانند در موقعیت‌های مقتضی از آن‌ها استفاده کنند. بنابراین عدم به‌کارگیری نکات تازه، به تدریج موجب فراموش کردن آن‌ها خواهد شد. به خاطر داشته باشید، تمرین مستمر از بهترین روش‌های یادگیری کلمات انگلیسی است. با انجام این کار، به مرور در مکالمه و نگارش پیشرفت خواهید کرد.

حتما بخون  چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ (5 راهکار مهم)

5.     اولویت‌بندی واژگان و عبارات

برای جلوگیری از فراموش کردن کلمات انگیسی، بهتر است لغات و اصطلاحات کاربردی را بسته به اهمیت و میزان استفاده اولویت‌بندی کنید. سپس، می‌توانید به آن‌ها مراجعه کرده و با صرف زمانی اندک (در حدود 20 تا 30 دقیقه در روز) آن‌ها را مرور کنید.

6.     حفظ نظم و تداوم یادگیری

بسیاری از افراد، تصور می‌کنند روند یادگیری زبان را می‌توان در هر زمان متوقف کرده و پس از مدتی دوباره از سر گرفت. به خاطر داشته باشید، فراگیری زبان یک فرآیند تدریجی و مداوم است که باید با صرف پشتکار و در زمانی نسبتا طولانی انجام گیرد. یعنی، شما نمی‌توانید بین مطالعات و جلسات آموزشی خود وقفه بیاندازید.

7.     احاطه‌شدن با محتوای زبان انگلیسی

بهترین راه این است که یادگیری کلمات انگلیسی را به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی خود تبدیل کنید. برای انجام این کار، لازم است کلیه فیلم‌ها، سریال‌ها، ویدیوهای یوتیوب و محتوای وب را به زبان انگلیسی دنبال کنید. یعنی، بهتر است آموزش و سرگرمی را با هم ترکیب کرده و تا جای ممکن، ذهن خود را با زبان انگلیسی درگیر کنید.

8.     ایجاد تنوع

با گذشت زمان، یادگیری زبان و به خاطر سپردن اصطلاحات و کلمات انگلیسی می‌تواند به فرآیندی کسل کننده تبدیل شود. البته این در صورتی است که تنها به حضور در کلاس‌های آنلاین و سنتی اکتفا کرده و فقط مطالب آموزشی را مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید، شما در حال بازی، معاشرت با هم‌سالان و انجام فعالیت‌های مفرح هم می‌توانید زبان انگلیسی را فرابگیرید.

سخن آخر

با توجه به آن چه گفته شد، یادگیری کلمات انگلیسی خارج از محتوا و کانتکست کاری بی‌معنی است. برای کسب بهترین نتیجه ممکن، لازم است برنامه متنوع و سرگرم کننده‌ای را برای خویش ترتیب دهید. خود را با محتوای انگلیسی احاطه کرده و فیلم‌های و سریال‌های انگلیسی زبان را تماشا کنید.

بهتر است ویدیوها یا فیلم‌هایی را انتخاب کنید که زیرنویس زبان اصلی داشته باشند. در هنگام مواجهه با عبارات جدید، آن‌ها را به صورت سنتی یا دیجیتال یادداشت کنید. به طور منظم و روزانه به یادداشت‌های خود مراجعه کرده و با آن‌ها جمله‌سازی کنید. آموخته‌های خود را در زندگی روزمره به‌کارگیرید. با انجام مجموعه این اقدامات مطمئن باشید که به مشکل فراموش کردن کلمات انگلیسی غلبه خواهید کرد.

مقاله قبلی
برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال برای یادگیری زبان
مقاله بعدی
کدام زبان خارجی را یاد بگیریم؟